Her er open source-kundernes største bekymring

Manglende interoperabilitet er open source-kundernes største bekymring og den største hurdle for open source-systemernes store gennembrud.

Computerworld News Service: Open Solutions Alliance [OSA] skriver i en udtalelse, at open source først kan være en reel konkurrent til Microsoft, såfremt organisationens medlemmer kan overvinde interoperabilitets-problemerne med et komplet sæt værktøjer.

"Vi mener, at interoperabilitet er afgørende for open-source-programmernes fremtid. De fleste kommercielle open-source-leverandører har succes, men der er mange muligheder, som ikke bliver udnyttet på grund af manglende interoperabilitet," lyder det fra OSA´s præsident Dominic Sartorio.

OSA har udnævnt Microsoft - og ikke Oracle og SAP - til organisationens primære konkurrent, da OSA's medlemmer hovedsageligt sælger til de mellemstore virksomheder.

OSA baserer sine udtalelser på undersøgelser, som organisationen har udarbejdet blandt mødedeltagere i USA og Europa. Henved 100 personer har deltaget i undersøgelsen.

Deltagerne peger på en mængde interoperabilitetsscenarier og bekymringer, blandt andet single sign-on til identitetsstyring.

Et andet aspekt er brugerflade-interoperabilitet.

"Mange installerer open-source produkter i deres virksomhedsportal, og de vil have et ensartet og sammenhængende udtryk," siger Dominic Sartorio.

Af undersøgelsen fremgik det også, at:

- Lavere investeringsomkostninger er den primære motivationsfaktor, når der blev valgt open-source-produkter, men der blev samtidig udtrykt bekymring for, at udgifterne til support og service vil være høje.

Deltagerne melder dog, at de forventer, at markedet vil blive mere modent og dermed lettere at supportere.

- Kun få siger , at muligheden for at tilpasse kildekoden er afgørende for købet af open-source-software. De foretrækker nøglefærdige løsninger.

Oversat af Bo Madsen.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Himsa II K/S

Medarbejder til ordrehåndtering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S