Brugen af samarbejdssoftware vil tage til i 2008

Flere og flere it-beslutningstagere har kig på samarbejdssystemer, der står til at blive en vigtig ting. Et enkelt firma sidder rigtigt tungt på markedet.

Omkring halvdelen af it-beslutningstagere hos virksomheder med over 1.000 medarbejdere forventer at implementere en formel strategi for samarbejdssystemer i 2008, viseren undersøgelse fra Forrester Research.

Ud af de tilbud af samarbejdssystemer, der er til rådighed, er det Microsoft, der løber med opmærksomheden med 55 procent af interessen, hvilket udmanøvrerer enhver konkurrent med mindst 40 procent og giver nye producenter tørt på.

Det gælder for eksempel Google, der slet ingen interesse blev vist.

SharePoint

Mens undersøgelsen ikke nævner, hvilke specifikke produkter fra hver producent, it-beslutningstagerne foretrækker, siger Forrester-analytiker Erica Driver, at store virksomheders it-afdelinger hælder til Microsofts SharePoint, en server og applikation, der inkluderer en suite af samarbejdssystemer, her i blandt wikier og blogs.

”Microsoft har udvidet sin SharePoint Server til en schweizerkniv af egenskaber til informationarbejdspladsen, inklusiv indhold, samarbejde og business intelligence, hvilket mange kunder finder værdifuldt," siger Erica Driver.

Rapporten, der har titlen ”Enterprise Collaboration: Hot As Ever in 2008”, nævner ikke, om det er virksomhedernes IT-afdelinger eller andre dele af virksomhederne, der kræver implementeringen af samarbejdssystemer i 2008.

Men Forrester analytiker Rob Koplowitz siger, at it-afdelinger ser ud til bedre at forstå, hvad resten af deres virksomhed har brug for end i tidligere år.

”It påtager sig en rolle som leder, og driver samarbejdssoftware frem i resten af virksomheden”, udtaler han.

Ud af de 1017 adspurgte it-beslutningstagere i Nordamerika og Europa, identificerer 15 procent en strategi for samarbejdssystemer som en ”kritisk prioritet”, og 34 procent bedømmer det som en ”prioritet”. 1/3 af de adspurgte svarer, at strategi for samarbejdssystemer ”ikke er en prioritet”, mens 17 procent svarer, at det ”slet ikke er på vores dagsorden”.

Google Aps slet ikke et hit

Det mest almindelige valg for de 215 beslutningstagere fra it-afdelinger i virksomheder med mere end 1.000 medarbejdere, der er ude efter samarbejdssoftware, er Microsoft med en andel på 55 procent.

Det giver god afstand til nummer to med 13 procent, som er "andre" fulgt af IBM, der har en andel på ni procent.

Google scorer nul procent hos denne gruppe, hvilket indikerer, at Google Apps endnu ikke er begyndt at vinde hjerterne hos de store virksomheder, lyder det.

”Jeg tror, at Google er godt med hos de mindre firmaer, og bruges sikkert også i større virksomheder på måder, der ikke er officielt godkendt”, siger han.

”Google har stadig noget arbejde iat bevise, at det er et levedygtigt alternativ for det store erhvervsliv, men alt tyder på, at Google bliver det med tiden.”

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura