Open source-gruppe: Myndigheder når ikke ODF-frist

Tusindvis af offentlige ansatte skal kunne modtage ODF og OOXML-dokumenter fra nytår. Det når de ikke at blive klar til, vurderer Morten Kjærsgaard fra Foreningen af Open Source Leverandører.

Artikel top billede

It-afdelingerne i det offentlige når ikke at blive klar til at modtage både ODF og OOXML fra nytår. Den vurdering kommer fra formanden for Open Source Leverandørerne 13 dage før deadline, der ligger til nytår.

Morten Kjærsgaard, direktør i Magenta og formand for Open Source Leverandørerne, OSL, mener ikke, at det offentlige bliver klar til at modtage både ODF- og OOXML-dokumenter efter nytår.

"Min fornemmelse er, at der er rådvildhed ude i it-afdelingerne. Man har svært ved at vide, hvad skal man gøre og gribe i," siger Morten Kjærsgaard, der ikke ligger skjul på, at han helst havde set en mere håndfast beslutning om en standard, og helst ODF.

Et af de store praktiske problemer er ifølge Morten Kjærsgaard, at de rette værktøjer til at håndtere begge formater stadig mangler.

"I de convertere, der findes i dag, lader funktionaliteten stadig meget tilbage at ønske. Der skal ske en meget stor udvikling, før de er gode nok," siger Morten Kjærsgaard.

Morten Kjærsgaard og Magenta deltager aktivt i arbejdet med at teste interoperabiliteten, og har også deltaget i IT- og Telestyrelsens laboratorieforsøg.

Trods godt samarbejde på tværs af interesser, så mener han stadig ikke, at de to standarder spiller sammen. Morten Kjærsgaard tror, det vil komme til at betyde masser af konsulenttimer til firmaer, som hans eget.

"Man kan sige, at min virksomhed får masser at lave, men jeg synes stadig ikke det er godt for den digitale forvaltning.

Tidsplan skal holdes

Morten Helveg Petersen, it-ordfører for De Radikale, forklarer, at den aftale, som et bredt flertal af partierne på Christiansborg støtter, klart udstikker rammerne for alle dele af det offentlige. De to standarder skal kunne modtages fra første januar.

"Der er lagt en implementeringsplan , og hvis den ikke overholdes må vi have fat i ministeren og se på, hvordan det går med planen," siger Morten Helveg Petersen.

Aftalen rummer ikke nogen decideret kontrol af de offentlige myndigheders evne til at åbne ODF og OOXML. Det mener Morten Helveg Petersen heller ikke umiddelbart er nødvendigt.

"Vi diskuterer det jævnligt, og der vil være masser af anledning til at spørge ministeren om, hvad der sker," siger Morten Helveg Petersen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra IT- og Telestyrelsen.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job