Cybercity lukker forsikrings-site uden varsel

Cybercity har lukket for forsikringsmæglerfirmaet FPR's hjemmeside uden varsel. Forklaringen fra Cybercity er, at man ikke har medarbejdere, der arbejder uden for normal arbejdstid.

Artikel top billede

Det er frustrerende tider for forsikringsmæglerfirmaet FPR Forsikringsmægler A/S.

Ikke mindst for it-afdelingen, som i går morges kunne konstatere, at internetforbindelsen fra Cybercity pludselig var borte. Og det har den været siden.

"Kunderne begyndte at ringe til os, fordi de ikke kunne komme ind på vores hjemmeside. Vi kontaktede vores internetudbyder," fortæller it-chef Morten Ravn-Jensen.

Her fortalte supportafdelingen ifølge ham, at Cybercity ganske rigtigt havde lukket for forbindelsen i dag mellem klokken 10.00 og 20.00.

"De var ved at lave noget på den ene central, og havde lukket en del af centralen ned. 'Vi har ikke personale, der gør sådan noget uden for normal arbejdstid', sagde de," fortæller it-chef Morten Ravn-Jonsen.

Ingen betjening

Morten Ravn-Jonsen er ærgerlig over ikke at have fået noget at vide.

"Jeg kan acceptere, hvis noget er gået i stykker. Men en planlagt ændring midt i normal åbningstid, skal vi have besked om. Det skal vi ikke opdage selv," siger han.

Virksomhedens mail er nede, og FPR sendte igår en medarbejder hjem, som skulle have lavet løn.

FPR's kunder er især bagere, slagtere og vinduespudsere, der laver helbredsforsikringer via websitet. Men det har de altså ikke kunnet gøre i går.

Stabilt og hurtigt net?

I FPR's aftale med Cybercity står der, at internetforbindelsen henvender sig til såvel større som mindre virksomheder, der har behov for en driftssikker adgang til internettet.

"Stabil og hurtig internetadgang af høj kvalitet. Cybercity prioriterer oppetid og overvågning af et netværk højt, hvilket er yderligere med til at sikre et stabilt og pålideligt produkt," læser Morten Ravn-Jonsen op af sin aftale.

"Hvis man planlægger en ændring, der varer otte timer midt på dagen, er det jo ikke et stabilt og hurtigt net," konkluderer han.

Som at slå i en dyne

Lukningen af internetforbindelsen er især kritisk for virksomheden på denne tid af året, forklarer han.

"Det er en meget kritisk periode for os. Mange fornyr deres forsikringer op til årsskiftet. Vi har 20-30 vigtige kunder, som vi servicerer via vores hjemmeside.

Det kan da ikke være rigtigt, at de bare trækker stikket," siger Morten Ravn-Jonsen.

FPR har ikke endnu overblik over, hvad dagen har kostet i kroner og ører.

FPR har hele dagen forsøgt at komme i kontakt med en ansvarlig i Cybercity, men kommer ikke videre end til receptionen.

Selskabets site er fortsat lukket onsdag formiddag.

"At komme igennem til de ansvarlige er ligesom at slå i en dyne," siger Morten Ravn-Jonsen.

Han blev dog stillet i udsigt, at han ville modtage et såkaldt lederopkald fra Cybercity inden for otte timer.

Lederopkaldet kan Cybercity formentlig spare sig.

FPR har allerede kontaktet TDC for at flytte virksomhedens internetforbindelser.

Overfor Computerworld lover Cybercitys pressechef, Peter Glüsing, at undersøge sagen.

”Det er klart utilfredsstillende for den pågældende kunde. Vi vil arbejde målrettet for at få løst det her hurtigst muligt," siger han.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job