Kommuner dumper med et brag i ODF og OOXML

Kun hver fjerde kommune svarer på henvendelser i ODF, mens to tredjedele af kommunerne svarer på OOXML-henvendelser. Computerworld har testet kommunerne.

Artikel top billede

Første januar skulle det offentlige være klar til at modtage henvendelser i de to standarder ODF og OOXML. Men det kniber med at leve op til kravet ude i kommunerne.

En lang række kommuner kan ikke åbne filer i ODF, men OOXML er heller ikke populært ude i kommunerne.

Computerworld har sendt tre henvendelser til samtlige danske kommuner:
En henvendelse i ODF, en henvendelse i OOXML og en henvendelse i fritekst.

En af de måske mest overraskende resultater i undersøgelsen er det store antal kommuner, som slet ikke svarer på e-mail-henvendelserne.

Ikke klar

Kerteminde Kommune er en af de kommuner, som på den positive side har besvaret alle tre henvendelser fra Computerworld.

Men til gengæld har kommunen ikke kunnet åbne hverken ODF-filen eller OOXML-filen. Og det forstår IKT- og udviklingschef Jens Iversen ikke.

"Vi skulle være klar, men der kan være sket fejl hos den person, som styrer vores fælles postkasse," siger Jens M. Iversen.

Han er dog godt tilfreds med, at alle mails er blevet besvaret, og at der er blevet opfordret til at sende spørgsmålene i et andet format.

"Vi skulle være klar til at modtage dem, og jeg skal undersøge, hvad der er sket," siger Jens Iversen.

Han forklarer, at de fleste henvendelser bliver sendt direkte til fagmedarbejderne, og at det faktisk er sjældent, at kommunen modtager vedhæftede filer.

"Det er hovedsageligt doc-filer, og en meget stor del af det vi modtager er lavet i pdf-filer," siger Jens Iversen.

Han vil nu se nærmere på, hvordan man kan undgå lignende fejl i fremtiden.

Send i word

Flere kommuner har det altså svært med begge formater. Det Microsoft-støttede OOXML går heller ikke rent igennem ude i kommunerne.

Computerworld har sendt en docx-fil lavet i Word med Microsofts OpenXML-kompatibilitetspakke.

Men i flere svar beder kommunerne om at få tilsendt en word-fil eller en pdf-fil, som det er tilfældet i mailen fra Guldborgsund Kommune.

Projektleder Henning Frøkjær fra it-afdelingen i Guldborgsund forklarer, at fejlen formentlig skyldes, at den centrale postmedarbejder, der overfører e-mails til kommunens ESDH-system ikke har kunnet føre filen ind i systemet.

"Vores ESDH-system understøtter ikke formaterne på nuværende tidspunkt. Men vi skal have et nyt system, som gør, og så regner jeg med, at problemet vil være løst," siger Henning Frøkjær.

Disse kommuner kan ikke modtage OOXML

Se hvem der ikke kan modtage ODF

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S