Kommuner dumper med et brag i ODF og OOXML

Kun hver fjerde kommune svarer på henvendelser i ODF, mens to tredjedele af kommunerne svarer på OOXML-henvendelser. Computerworld har testet kommunerne.

Artikel top billede

Første januar skulle det offentlige være klar til at modtage henvendelser i de to standarder ODF og OOXML. Men det kniber med at leve op til kravet ude i kommunerne.

En lang række kommuner kan ikke åbne filer i ODF, men OOXML er heller ikke populært ude i kommunerne.

Computerworld har sendt tre henvendelser til samtlige danske kommuner:
En henvendelse i ODF, en henvendelse i OOXML og en henvendelse i fritekst.

En af de måske mest overraskende resultater i undersøgelsen er det store antal kommuner, som slet ikke svarer på e-mail-henvendelserne.

Ikke klar

Kerteminde Kommune er en af de kommuner, som på den positive side har besvaret alle tre henvendelser fra Computerworld.

Men til gengæld har kommunen ikke kunnet åbne hverken ODF-filen eller OOXML-filen. Og det forstår IKT- og udviklingschef Jens Iversen ikke.

"Vi skulle være klar, men der kan være sket fejl hos den person, som styrer vores fælles postkasse," siger Jens M. Iversen.

Han er dog godt tilfreds med, at alle mails er blevet besvaret, og at der er blevet opfordret til at sende spørgsmålene i et andet format.

"Vi skulle være klar til at modtage dem, og jeg skal undersøge, hvad der er sket," siger Jens Iversen.

Han forklarer, at de fleste henvendelser bliver sendt direkte til fagmedarbejderne, og at det faktisk er sjældent, at kommunen modtager vedhæftede filer.

"Det er hovedsageligt doc-filer, og en meget stor del af det vi modtager er lavet i pdf-filer," siger Jens Iversen.

Han vil nu se nærmere på, hvordan man kan undgå lignende fejl i fremtiden.

Send i word

Flere kommuner har det altså svært med begge formater. Det Microsoft-støttede OOXML går heller ikke rent igennem ude i kommunerne.

Computerworld har sendt en docx-fil lavet i Word med Microsofts OpenXML-kompatibilitetspakke.

Men i flere svar beder kommunerne om at få tilsendt en word-fil eller en pdf-fil, som det er tilfældet i mailen fra Guldborgsund Kommune.

Projektleder Henning Frøkjær fra it-afdelingen i Guldborgsund forklarer, at fejlen formentlig skyldes, at den centrale postmedarbejder, der overfører e-mails til kommunens ESDH-system ikke har kunnet føre filen ind i systemet.

"Vores ESDH-system understøtter ikke formaterne på nuværende tidspunkt. Men vi skal have et nyt system, som gør, og så regner jeg med, at problemet vil være løst," siger Henning Frøkjær.

Disse kommuner kan ikke modtage OOXML

Se hvem der ikke kan modtage ODF

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS