Musikindustri taber EU-sag om IP-adresser

EU-retten afgjorde tirsdag, at de enkelte medlemsstater selv bestemmer, hvordan forholdet mellem ophavsret og beskyttelse af personoplysninger skal vægtes.

Artikel top billede

De enkelte medlemsstater skal selv kunne afgøre, hvordan de vægter forholdet mellem beskyttelse af personlige oplysninger og beskyttelse af ophavsretshavere.

Det besluttede EU-retten i Luxemborg tirsdag.

Afgørelsen betyder, at medlemslandene selv må bestemme, om internetudbydere skal udlevere personlige data om kunderne i forbindelse med civile retssager om eksempelvis musikpirateri.

De nuværende EU-direktiver om ophavsret fordrer ikke medlemslandende til at udlevere personoplysninger for at sikre en effektiv beskyttelse af ophavsret, udtalte retten.

Dermed betyder afgørelsen, at musik- og filmindustrien i nogle lande må finde andre måder at identificere personer, som de mistænker for ulovlig fildeling.

Personlige IP-adresser

Samtidig underbygger afgørelsen den udbredte opfattelse af, at IP-adresser er persondata, som derfor skal beskyttes.

Sagen startede i juni 2006 og tager udgangspunkt i, at den spanske teleoperatør Telefonica nægtede at udlevere kundedata til Promusicae, der er en nonprofit-organisation for musik- og billedleverandører i Spanien.

Promusicae ville med dataene identificere brugere af det dengang udbredte peer to peer netværk Kazaa.

Telefonica gjorde gældende, at oplysningerne kun kunne udleveres, hvis der var tale om kriminalsager eller sager, som truede den offentlige sikkerhed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse