Telekæden tvunget til forlig med Apple

Apples trusler om at slæbe Telekæden i retten for uautoriseret parallel-import af iPhone, skræmmer selskabet til at indgå forlig.

Artikel top billede

Hele balladen begyndte i november, da Telekæden havde den længe ventede iPhone klar til salg i Danmark.

Det skete, selv om det stadig var uafklaret, hvornår Apple selv ville lancere apparatet i Danmark. Og telefonen var heller ikke til salg i andre europæiske lande.

Herefter ville Apple have Telekæden til at stoppe iPhone-salget.

I december lagde Klaus Engelbreth, kundeservice- og reklamationsansvarlig hos Telekæden, ud med, at Apple skulle være en medspiller frem for en modspiller.

Uudtømmelig pengetank

Men nu har piben fået en anden lyd, for Telekæden føler sig tvunget til at indgå forlig med Apple.

”Det handler om, hvor mange penge og energi, man kan bruge på det her. Vi er jo oppe imod en spiller, som på papiret har en uudtømmelig pengetank,” siger Klaus Engelbreth til Computerworld.

I november 2007 blev Telekæden truet med retssager af Apple, som krævede erstatning for solgte iPhones samt at 'uautoriserede' iPhones skulle trækkes tilbage.

Begrundelsen var, at Telekæden i en måneds tid havde solgt iPhones fra sin hjemmeside uden abonnement og uden bindinger til et teleselskab.

It-giganten ville få stoppet det, Apple kalder uautoriseret parallel-import af iPhone-mobiltelefoner.

”Selvfølgelig vil vi gerne have ret i det, vi foretager os, men vi har valgt at acceptere uklarheder omkring opstarttidspunktet for iPhone i Danmark,” fortæller Klaus Engelbreth.

Telekæden har fået vurderet sagen rent juridisk med selskabets advokat, og ledelsen har måttet konstatere, at man ikke ønsker at trække sagen i langdrag.

Dårligt behandlet

Telekæden føler sig mildest talt ikke godt behandlet i hele sagen.

”Hvis man er ude i markedet og har været i modvind i mange lande i Europa med sin holdning til, hvordan en telefon skal lanceres, og man stædigt har holdt fast i sine holdninger, er det fordi, man ønsker at trumfe sine overbevisninger igennem,” lyder kritikken fra Klaus Engelbreth.

Selve forliget foregår ved, at Telekæden betaler kompensation til Apple.

”Vi er noget fortørnede over, at det kan lade sig gøre, at Apple kan kræve kompensation. Men det kan det åbenbart,” siger han skuffet.

Klaus Engelbreth vil ikke oplyse, hvor stort et beløb der er tale om.

”Det er ikke et svimlende beløb, men tager udgangspunkt i de telefoner, der er solgt. Det er ikke beløbets størrelse, vi fokuserer på, men hele problematikken om at få lov til at styre markedet,” understreger han.

"Fremover vil vi arbejde med de retningslinier, der i Apples øjne ikke giver problemer. Nu er Apple jo en anderledes størrelse end Telekæden,” siger han.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Forretningskonsulent til ERP- og Procesteamet

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Client Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S