Linus Torvalds: Microsoft vil gerne skabe frygt

Linux-skaberen mener, at Microsofts påstande, om at Linux overtræder patenter, er marketing. Linus Torvalds tør ikke stole på Microsoft, når det gælder interoperabilitet med Linux.

Artikel top billede

Linus Torvalds tør ikke stole på Microsofts løfter om interoperabilitet.

Linus Torvalds, der startede udviklingen af open source operativsystemet Linux, betragter Microsofts trusler om at Linux overtræder patenter som marketing.

Det siger Linus Torvalds i et interview med Linux-Foundation, der netop er blevet offentliggjort.

Patenter skræmmer

"Jeg tror, at Microsoft ser patenter som et marketing-element," siger Linus Torvalds.

Han tror ikke, at Microsoft vil anvende patentvåbenet i en retssag, men at patenter anvendes til at skabe mistillid til Linux.

"...de er meget glade for at bruge hvad som helst til at skabe frygt, usikkerhed og tvivl på markedet og patenter er blot en ting, hvor de siger: "Hey, er det ikke belejligt? Vi kan bruge det til PR."

Under interviewet kommer Linus Torvalds også ind på Microsofts nylige kursændring over for Linux, hvor Microsoft nu rækker hånden ud til Linux-leverandørerne og tilbyder samarbejde om interoperabilitet mellem Linux-verdenen og Windows-verdenen.

Stol på Microsoft?

"Microsoft siger mange ting, og de mener dem måske endda, men betyder det noget i det store Microsoftbillede, at personen som siger en ting, virkelig mener det? Jeg ved det ikke. Det er altid lidt uklart.

Jeg tror, at der er folk i Microsoft, som virkelig ønsker at forbedre interoperabiliteten, og jeg tror også, at der er folk i Microsoft, som meget hellere vil dolke konkurrencen i ryggen.

Jeg tror, det er den sidste kategori af folk, som normalt har vundet i den sidste ende... - så jeg vil ikke stole på dem. Men jeg tror, de er oprigtige; en del af dem er i det mindste oprigtige," lyder det fra Linus Torvalds.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til udviklingsteam i PET

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS