Staten klar til at fyre offentligt it-ansatte

Frigørelse, frivillig aftrædelse og genplacering rammer knap 800 af de i alt 4.700 administrative ansatte i staten i den omfattende it-omkalfatring, som kan være i vente.

Artikel top billede

Læs: Så mange er truet af fyring i hver faggruppe.

Knap 800 af de i alt 4.700 administrative medarbejdere i staten bliver berørt af enten fyring, genplacering eller frivillig aftrædelse i forbindelse med en gigantisk it-omlægning af statens administration af løn, HR, rejseaktivitet og bogholderi.

Det fremgår af en rapport fra Finansministeriet, som Computerworld er i besiddelse af.

Finansministeriet arbejder på at indfri regeringens regeringsgrundlag fra 2007.

"Regeringen vil i 2008 tage initiativ til at effektivisere den statslige administration gennem et øget tværministerielt samarbejde om at løse de administrative opgaver. Eksempelvis kan udvalgte opgaver med fordel standardiseres, digitaliseres og samles i tværministerielle servicecentre," hedder det i rapporten.

To service-centre

I praksis lyder Finansministeriets anbefaling på at etablere to administrative servicecentre.

Det ene skal stå for administrativ it, mens det andet skal står for bogholderi, løn, HR og rejseomkostninger til de 81.000 medarbejdere i statens 176 virksomheder.

Computerworld erfarer, at Finansministeriet indstiller, at anbefalingerne fra rapporten indarbejdes som ændring i det finanslovsforslag, som finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) præsenterede i går.

Her talte ministeren ikke om statslige fyringer, men at effektiviseringsgevinster ved servicecentrene vil blive fremlagt i løbet af foråret.

Besparelser

De samlede besparelser beløber sig ifølge rapporten til i omegnen af 700 millioner kroner per år.

Hver femte administrativ medarbejder i staten vil blive berørt af ændringerne i form af fyringer, frivillig aftrædelse eller genplacering.

Specifik på it-området skal 65 medarbejdere skæres bort ved frivillig fratrædelse, 260 skal...fortsættes

...genplaceres og 108 skal fyres.

Finansministeriet forberedt

Af rapporten fra Finansministeriet fremgår det klart, at ministeriet er bevidst om modtagelsen af budskabet hos medarbejderne.

Èt helt kapital omhandler udelukkende "medarbejderforhold og ledelse. Her gøres det klart overfor regeringen, at man ikke skal love jobgaranti.

""Det anbefales, at der ikke udmeldes jobgaranti i forbindelse med etableringen af administrative servicecentre. I stedet bør der udmeldes en tryghedstilkendegivelse, som det skete i forbindelse med kommunalreformen," hedder det.

Det foreslås, at der anvendes følgende formulering:

"Alle medarbejdere, som berøres af omorganiseringen af de administrative funktioner, tilbydes gode udviklende arbejdspladser med samme jobsikkerhed som i dag. Løbende information, åben dialog og så tidlig inddragelse af medarbejdere som muligt skal medvirke til at skabe tryghed for de medarbejdere, der bliver berørt af omorganiseringen."

Genplacerede ikke sikre

Selv om en medarbejder er blevet lovet genplacering, er det ingen garanti for, at man slipper uden fyringer.

"I forbindelse med kommunalreformen og politi- og retskredsreformen fulgte de enkelte medarbejdere med opgaverne. Det foreslås, at der i etableringen af administrative servicecentre benyttes samme model, hvilket indebærer, at medarbejderne umiddelbart overflyttes til de nye centre, hvorefter de efterfølgende personalereduktioner om nødvendigt foretages.", står der i rapporten.

Begrænset høring

Finansministeriet vurderer samtidig, at det kun i begrænset omfang er nødvendigt med partshøring og varsling ved forflyttelser, da det hele foregår inden i det storkøbenhavnske område.

De genplacerede medarbejdere bliver altså ikke flyttet mange kilometer fra deres nuværende arbejdsplads.

Læs: Så mange er truet af fyring i hver faggruppe.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead UX

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S