Staten klar til at fyre offentligt it-ansatte

Frigørelse, frivillig aftrædelse og genplacering rammer knap 800 af de i alt 4.700 administrative ansatte i staten i den omfattende it-omkalfatring, som kan være i vente.

Artikel top billede

Læs: Så mange er truet af fyring i hver faggruppe.

Knap 800 af de i alt 4.700 administrative medarbejdere i staten bliver berørt af enten fyring, genplacering eller frivillig aftrædelse i forbindelse med en gigantisk it-omlægning af statens administration af løn, HR, rejseaktivitet og bogholderi.

Det fremgår af en rapport fra Finansministeriet, som Computerworld er i besiddelse af.

Finansministeriet arbejder på at indfri regeringens regeringsgrundlag fra 2007.

"Regeringen vil i 2008 tage initiativ til at effektivisere den statslige administration gennem et øget tværministerielt samarbejde om at løse de administrative opgaver. Eksempelvis kan udvalgte opgaver med fordel standardiseres, digitaliseres og samles i tværministerielle servicecentre," hedder det i rapporten.

To service-centre

I praksis lyder Finansministeriets anbefaling på at etablere to administrative servicecentre.

Det ene skal stå for administrativ it, mens det andet skal står for bogholderi, løn, HR og rejseomkostninger til de 81.000 medarbejdere i statens 176 virksomheder.

Computerworld erfarer, at Finansministeriet indstiller, at anbefalingerne fra rapporten indarbejdes som ændring i det finanslovsforslag, som finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) præsenterede i går.

Her talte ministeren ikke om statslige fyringer, men at effektiviseringsgevinster ved servicecentrene vil blive fremlagt i løbet af foråret.

Besparelser

De samlede besparelser beløber sig ifølge rapporten til i omegnen af 700 millioner kroner per år.

Hver femte administrativ medarbejder i staten vil blive berørt af ændringerne i form af fyringer, frivillig aftrædelse eller genplacering.

Specifik på it-området skal 65 medarbejdere skæres bort ved frivillig fratrædelse, 260 skal...fortsættes

...genplaceres og 108 skal fyres.

Finansministeriet forberedt

Af rapporten fra Finansministeriet fremgår det klart, at ministeriet er bevidst om modtagelsen af budskabet hos medarbejderne.

Èt helt kapital omhandler udelukkende "medarbejderforhold og ledelse. Her gøres det klart overfor regeringen, at man ikke skal love jobgaranti.

""Det anbefales, at der ikke udmeldes jobgaranti i forbindelse med etableringen af administrative servicecentre. I stedet bør der udmeldes en tryghedstilkendegivelse, som det skete i forbindelse med kommunalreformen," hedder det.

Det foreslås, at der anvendes følgende formulering:

"Alle medarbejdere, som berøres af omorganiseringen af de administrative funktioner, tilbydes gode udviklende arbejdspladser med samme jobsikkerhed som i dag. Løbende information, åben dialog og så tidlig inddragelse af medarbejdere som muligt skal medvirke til at skabe tryghed for de medarbejdere, der bliver berørt af omorganiseringen."

Genplacerede ikke sikre

Selv om en medarbejder er blevet lovet genplacering, er det ingen garanti for, at man slipper uden fyringer.

"I forbindelse med kommunalreformen og politi- og retskredsreformen fulgte de enkelte medarbejdere med opgaverne. Det foreslås, at der i etableringen af administrative servicecentre benyttes samme model, hvilket indebærer, at medarbejderne umiddelbart overflyttes til de nye centre, hvorefter de efterfølgende personalereduktioner om nødvendigt foretages.", står der i rapporten.

Begrænset høring

Finansministeriet vurderer samtidig, at det kun i begrænset omfang er nødvendigt med partshøring og varsling ved forflyttelser, da det hele foregår inden i det storkøbenhavnske område.

De genplacerede medarbejdere bliver altså ikke flyttet mange kilometer fra deres nuværende arbejdsplads.

Læs: Så mange er truet af fyring i hver faggruppe.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S