HK vil spille en rolle i statens it-revolution

Fagforeningen HK er fortørnet over ikke at være med i processen omkring statens store it-omlægning. Dansk Industri er omvendt ovenud tilfredse.

Artikel top billede

Hos Samdata er man fortørnet over ikke at være inddraget tidligere i processen omkring statens it-omlægning, der berører hundredevis af medarbejdere i staten.

"Det er fint at læse det i Computerworld, men vi ville gerne have været orienteret inden," siger formand Pia Brade fra Samdata.

Hun forklarer, at Samdata sådan set er enig i idéen med at centralisere, men at processen er afgørende.

"Det er jo vigtigt at have medarbejderne med. Jeg har allerede haft nervøse medlemmer i telefonen, der vil høre os, om vi ved, hvad der skal ske," siger hun.

Mere i løn

Hun forklarer, at Samdata nu er kommet så meget med i processen, at man er på orienteringsniveau.

"Nu får vi al materialet og det er jo en god begyndelse, men vi vil mere med ind i processen," siger formanden.

Pia Brade peger på, at regeringen og Finansministeriet ser meget det private erhvervsliv som forbillede. I rapporten fra Finansministeriet blev fremhævet Carlsberg, Danske Bank, Lego og Novo Nordisk, der alle har fælles administrative servicecentre.

Men skal man undgå en medarbejderflugt og kunne tiltrække medarbejdere i fremtiden, må man også agere som privat virksomhed, hvad angår arbejdsforhold til de ansatte.

"Lønnen og fokus på kompetenceudvikling forventer vi klart følger i samme spor som det private erhvervsliv," siger Pia Brade.

Glæde hos Dansk Industri

Modsat fagforeningen er Dansk Industri meget glad.

"Jeg synes, at det er en rigtigt god idé," siger direktør Tom Togsverd fra Dansk Industri.

Dansk Industri har tidligere været orienteret om Finansministeriets planer og synes, at det er en oplagt god idé at samle statens opgaver på disse felter, forklarer han.

"Faktisk har vi selv spillet det ind som forslag i forbindelse med digitaliseringsstrategien for et år siden. Vi kaldte det shared services," siger han.

Også i andre sammenhænge har Dansk Industri peget på, at det offentlige netop skulle bruge investeringer i it og andre teknologier som middel til at løse problemerne med mangel på arbejdskraft, mener han.

Set med leverandørøjne betyder det også mere professionelle indkøb, mener Tom Togsverd.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job