Yahoo vil forhandle med AOL og Disney

Yahoo går angiveligt efter en fusion med den amerikanske internet-kæmpe AOL eller endda med Disney i kampen mod Microsoft, der har budt på Yahoo.

Artikel top billede

Nok har amerikanske Yahoo afvist konkurrenten Microsofts købstilbud, men måske ender det alligevel med et salg eller en fusion.

I hvert fald skriver den britiske avis The Times, at Yahoo er på vej til at genåbne forhandlinger med amerikanske AOL som et værn mod at blive overtaget af Microsoft, der ikke har tænkt sig at give op.

Hektisk weekend

I weekenden arbejdede Yahoos topfolk og finansielle rådgivere fra investeringsbankerne Goldman Sachs og Lehman Brothers på at sondere mulighederne for alliancer eller lige frem fusioner for at undgå et opkøb af Microsoft.

Ud over mulige forhandlinger med AOL, der er ejet af mediegiganten Time Warner, er også alliancer med blandt andet Disney på bordet, skriver den britiske avis.

224 milliarder

Microsoft har budt hele 224 milliarder kroner for at overtage Yahoo.

Yahoo har afvist tilbuddet som alt for lille i forhold til, hvad Yahoo egentlig er værd.

Og i Microsofts hovedkvarter regner man ikke med at Yahoo har så mange muligheder for at værge sig mod overtagelsesforsøget.

Microsofts koncernchef, Steve Ballmer, har pointeret potentialet i en overtagelse, der vil give store muligheder for blandt andet at konkurrere med Google.

Få overblikket over Microsofts købsforsøg af Yahoo.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job