NNIT scorer millionkontrakt i finanssektoren


Publiceret d. 12. februar 2008 kl. 16.31


Annonce:
 
ANNONCE:
 
NNIT har vundet en kontrakt med BRFkredit om at videreudvikle selskabets portal til privatkunderådgivning.

Aftalen, der har en værdi af et tocifret millionbeløb, betyder, at NNIT skal lægge de næste sten i SOA-fundamentet hos realkreditinstitutionen.

"Det finansielle it-marked er præget af få spillere, så vi ser aftalen som strategisk vigtig i vores videre arbejde med at vinde markedsandele på det danske marked," siger Michael Bjerregaard, vicepræsident, NNIT.

"Samtidig er den finansielle sektor, ligesom den farmaceutiske, stærkt reguleret, så vi forventer at kunne trække på vores erfaringer fra dette område," siger han.

Udvikle og vedligeholde
Aftalen omfatter videreudvikling og vedligeholdelse af den portal, som BRFkredits rådgivere bruger, når de vejleder privatkunder.

Portalen skal bygges over på Microsoft-teknologien .NET.

"Med NNIT's erfaringer inden for såvel teknologi som metoder og processer forventer vi, at værktøjskassen er i orden, og at NNIT vil gå til opgaven med friske øjne og udfordre vores ideer, om hvordan tingene hænger sammen," siger Tom Palving, underdirektør hos BRFkredit.

Bygges i SOA
Et centralt element i aftalen er, at portalen udvikles i en serviceorienteret arkitektur, SOA.

Formålet er at kunne genbruge tjenester i andre BRFkredit-systemer og at gøre portalen så smidig, at det bliver muligt at tilpasse nye krav fra eksempelvis marked og lovgivning.

Konsulenter fra NNIT har allerede deres daglige gang hos BRFkredit, hvor analysefasen er skudt i gang.

Næste skridt er egentlig udvikling, og projektet forventes afsluttet i andet halvår af 2009.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | læs »

Med Windows 8 bliver det slut med den uendelige løkke af genstart, som har plaget tidligere versioner af styresystemet.
24. maj 2012 kl. 15.30 | (4) | læs »

To eksperter vurderer, hvordan udsigten til job ser ud for de mange fyrede it-folk fra henholdsvis IBM og CSC. Faktisk har de flere kort at spille på.
24. maj 2012 kl. 12.59 | læs »

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.
24. maj 2012 kl. 12.20 | læs »





 
White papers
Fuld projektkontrol Opnå fuld kontrol med dine projekter, hvor såvel dokumentation, vidensdeling...

Oracle SOA Suite er medlem i familien af Oracle Fusion Middleware-produkter, der giver dig en...

Business process management hjælper din virksomhed til bedre at forstå markedsrisici, til at...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.