Notabene skifter navn til Guava - ligesom frugten

Notabene.net, der er mest kendt for søgemaskineoptimering, skifter navn til Guava, som er navnet på såvel et engelsk datterselskab som en tropisk frugt.

Artikel top billede

Danske Notabene.net skifter navn til Guava for at få bedre sammenhæng i koncernen, der efterhånden består af 12 selskaber.

"Guava er en frugt, men det er også navnet på et engelsk datterselskab, der står for mere end halvdelen af omsætningen i Notabene.net," fortæller Brian Mertz Pedersen, administrerende direktør, Notabene.net - nu snart Guava.

Han vurderer, at det både forretningsmæssigt og imagemæssigt vil være en fordel for Notabene.net at skifte til et navn, der går igen i det meste af koncernen.

Bygges om samtidig

Ifølge Brian Mertz Pedersen sker navneskiftet i forbindelse med en omstrukturering af virksomheden i tre divisioner - nemlig Guava Online Marketing, Guava Network Marketing og Guava Communication, der alle ejes af holdingselskabet Guava A/S – tidligere notabene.net A/S.

I de tre divisioner ligger forskellige af de opkøbte virksomheder, men de 12 erhvervede firmaer bliver i samme ombæring reduceret til et mindre antal.

Notabene, der kommer med halvårsregnskab på torsdag, forventer at omsætte for 200 ,illioner til 220 millioner kroner i regnskabsåret 2007/08, der slutter 30. juni.

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job