Nu kan du få Microsoft Office i netbaseret udgave

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 4. marts 2008 kl. 14.29 | Antal kommentarer (5)
 
ANNONCE:
Computerworld News Service: Microsoft meddeler, at Offices gratis online-komponent bliver offentligt tilgængelig.

Microsoft Office Live Workspace, som stadig er i beta, tillader online-adgang og -deling af Office-dokumenter.

Den blev først tilgængelig i december, da Microsoft åbnede en begrænset beta-test af tjenesten.

Samtidig med den brede tilgængelighed af Workspace, har Microsoft også udsendt nogle opdateringer, som blev tilgængelige sidste uge.

Workspace indeholder nu et aktivitetspanel, der viser brugere en liste over aktiviteter på en side, inklusive bemærkninger om filer, der er blevet tilføjet eller slettet.

Kan oploade flere filer
Brugere har nu mulighed for at oploade flere filer af gangen.

Delingsoplevelsen er også blevet pudset lidt af i denne opdatering, fortæller Eric Gilmore, en senior produktchef hos Microsoft.

Indtil videre kun engelsk
Indtil videre er der kun engelsksprogede versioner af Workspace tilgængelig, men flere sprog vil blive understøttet i fremtiden, siger han.

På trods af konkurrencen fra Googles onlinetjenester, Docs og Spreadsheets, har Microsoft ambitiøse mål for, hvor mange brugere Workspace får. Det samme gælder, når det handler om erhvervslivets potentielle brug af online-tjenesten.

Ifølge en undersøgelse fra Compete havde Google Docs og Spreadsheets fra oktober sidste året gennemsnitligt lige over 1,4 millioner unikke brugere om måneden.

"Vi synes, 1,4 millioner er meget få," siger Microsoft-manden Gilmore.

Mange millioner brugere
Microsoft håber, at Office-brugere også vil bruge Workspace, hvilket vil give mange millioner brugere.

Workspace er et fremskud af Microsofts software-plus-tjensester-strategi, som sigter efter at kombinere software-produkter med online-tjenester.

Workspace er designet til professionelle og forbrugere, som ønsker fjernadgang til dokumenter eller samarbejde mellem adskillige mennesker.

Det er en simplere version af SharePoint, Microsofts samarbejdssoftware-platform til erhverv, men de to vil

"De grundlæggende brikker er på plads med potentialet til på et tidspunkt at bygge bro mellem Active Directory og Windows Live ID," siger Gilmore.

Oversat af Thomas Bøndergaard


Kommentarer - Debatoversigt


Opload?
1 indlæg

Ligge?
2 indlæg

Sitet virker ikke i Firefox -- Typisk!
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Senest torsdag eftermiddag skal JMI Invest aflevere en overlevelsesplan til FIH Erhvervsbank, der menes at have et trecifret millionbeløb i klemme.
3. december 2008 kl. 15.58 | læs »

Beta-versionen af Windows Vista SP2 kan nu downloades. Det er dog kun de professionelle, der bør hente denne version.
3. december 2008 kl. 14.56 | læs »

Jensby blev forsøgt kuppet ud af IT Factory og fjernede masser af ringbind fra Stein Baggers hemmelige kontor, inden politiet kom. Få et overblik over skandalen.
3. december 2008 kl. 15.23 | læs »

ComputerViews: I al stilhed begravede de danske kommuner i går deres ejerskab af den største danskejede it-arbejdsplads.
3. december 2008 kl. 14.00 | læs »


Intel hævder, at EU's monopol-undersøgelse af virksomheden er diskriminerende og partisk, og at man ikke får lov til at forsvare sig mod anklagerne.
3. december 2008 kl. 15.42 | læs »



De svenskere, der samarbejdede med Stein Bagger og IT Factory, kan være krumtap i bedragerisagen. Selv skriver de dog i en mail til Computerworld, at de er "overraskede" over IT Factory-sagen.
3. december 2008 kl. 14.28 | læs »



Nokias nye Messaging-platform vil gøre e-mail på mobilen interessant for masserne, mener det finske selskab.
3. december 2008 kl. 13.39 | læs »



Computerworld har i den seneste måned gennemgået IT Factorys komplicerede forhold dokument for dokument. Nu er IT Factory færdig. Få overblikket over sagen her.
(12) | 1. december 2008 kl. 15.58 | læs »



Opdateret: KL meddeler, at KMD netop er blevet solgt. Pris og vilkår er 'gode', mener KL-formand, Erik Fabrin.
2. december 2008 kl. 08.07 | læs »



Den sociale netværks-gigant Facebook har mistet en del data på brugernes indstillinger. Uskydigt tab, men meget bekymrende, mener sikkerhedsmand.
(2) | 3. december 2008 kl. 13.13 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:
Husk mig

Seneste debat
 
 
Jobworld


ERP-ansvarlig, Esbjerg
Skandinavisk Computer Rekruttering


 
Whitepapers
Dette whitepaper drøfter Desktop virtualisering og indvirkningen på desktop management udfordringer.

Vi ved, hvor vigtig strømforsyning er for effektiv IT-management. Ved hjælp af fjernovervågning...

Projekt Portefølje Management Med Changepoint kan din virksomhed bruge IT Projekt Portefølje...