Rygte: TDC vil tilbyde ubegrænset musikdownload

TDC kan være på trapperne med et tilbud om ubegrænset musikdownload.

Artikel top billede

Foto: Dan Wilton/iStockphoto.

Ifølge The Guardian er der rygter om, at den digitale medievirksomhed 24-7 Entertainment samarbejder med TDC om at tilbyde ubegrænset download af musik.

Den engelske avis skriver, at servicen med kodenavnet UMAP (Unlimited Music Across All Portals) vil give mobil- og bredbåndskunder ubegrænset adgang til musik, uden at kunderne skal betale ekstra. Mobil- eller internet-abonnement vil inkludere servicen.

Hos TDC bekræfter kommunikationsrådgiver Ib Konrad Jensen, at TDC samarbejder med 24-7 Entertainment, men rygterne om det nye projekt ønsker han ikke at kommentere.

"Der er ikke noget nyt i, at vi samarbejder med 24-7 Entertainment. Det er dem, der leverer den bagvedliggende tekniske infrastruktur med musikdatabase til vores musikbutik," siger Ib Konrad Jensen.

På TDC Musik kan man i dag købe musikdownloads til computer og mobiltelefon.

Hvorvidt download af musik fremover bliver gratis, ønsker Ib Konrad Jensen ikke at kommentere.

"Vi har været på musikmarkedet i fire år, og vi følger med i hvad der sker på markedet, men vi kan hverken be- eller afkræfte rygterne," siger Ib Konrad Jensen.

Rygterne kommer kort tid efter, at den engelske musikportal We7 har annonceret samarbejde med Sony BMG om levering af gratis reklamefinansieret musik.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S