Simcorps bestyrelsesformand forlader bestyrelsen

Efter 14 år som formand for bestyrelsen i børsnoterede Simcorp giver Steen Rasborg stafetten videre til Novo Nordisk finansdirektør, Jesper Brandgaard.

Artikel top billede

(Foto: simcorp press materiel)

Det børsnoterede it-selskab Simcorpo har netop fået ny bestyrelsesformand.

Steen Rasborg stopper efter 14 år som formand for bestyrelsen i det succesrige selskab, der blev børsnoteret i 2000.

Samtidig udtræder han helt af bestyrelsen, men det skyldes hverken dramatik eller smækken med døren.

"Du kender corporate governance-reglerne – at man ikke sidder mere end otte år i en bestyrelse, når den er børsnoteret. Og jeg har siddet i sammenlagt 14 år," fortæller Steen Rasborg, da Computerworld fanger ham på telefonen tidligt torsdag morgen.

"Man skal ikke sidde så længe. Man kommer jo til at holde af direktionen. Det må man jo ikke nu om dage. Man skal jo sikre at bestyrelse og direktion er helt klart uafhængige af hinanden. Og det er jeg også, men man skal ikke køre det for længe."

Jesper Brandgaard ny formand

Ny formand for Simcorp's bestyrelse bliver i stedet finansdirektør i Novo Nordisk og bestyrelsesformand for NNIT, Jesper Brandgaard.

"Det har været planlagt meget længe, og så lykkedes det os at få Jesper Brandgaard ind som næstformand sidste år, og så har han så taget over nu. Og samtidig har vi fået en knalddygtig franskmand, som hedder Hervé Couturier, ind i bestyrelsen," siger Steen Rasborg.

"Så det en er super bestyrelse til at køre videre."

"En voksen mand"

Steen Rasborg har været formand for selskabet i 14 år, der har budt på høj vækst, og den nu tidligere formand er da også "stolt over" at have været med i den "gode periode".

Og med farvellet til formandsposten begynder så småt også en ny tid for Steen rasborg.

"Jeg er jo en voksen mand, så jeg er ved at trappe ned i mine bestyrelseshverv. Og så påtager jeg mig lidt kulturelt i stedet," siger Steen Rasborg.

"Jeg går ikke ind i nye bestyrelser, for hvis man skal ind i nye erhvervsmæssige bestyrelser, så skal man altså sidde mindst fem år. Og det vil jeg ikke love, at jeg vil."

Men det betyder dog ikke et endegyldigt farvel til bestyrelseshvervet.

I stedet er Steen Rasborg blevet formand for et nyt egnsteater i Helsingør, og så skal han bruge noget mere tid på sine fritidssysler som at sejle og male.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse