Simcorps bestyrelsesformand forlader bestyrelsen

Efter 14 år som formand for bestyrelsen i børsnoterede Simcorp giver Steen Rasborg stafetten videre til Novo Nordisk finansdirektør, Jesper Brandgaard.

Artikel top billede

(Foto: simcorp press materiel)

Det børsnoterede it-selskab Simcorpo har netop fået ny bestyrelsesformand.

Steen Rasborg stopper efter 14 år som formand for bestyrelsen i det succesrige selskab, der blev børsnoteret i 2000.

Samtidig udtræder han helt af bestyrelsen, men det skyldes hverken dramatik eller smækken med døren.

"Du kender corporate governance-reglerne – at man ikke sidder mere end otte år i en bestyrelse, når den er børsnoteret. Og jeg har siddet i sammenlagt 14 år," fortæller Steen Rasborg, da Computerworld fanger ham på telefonen tidligt torsdag morgen.

"Man skal ikke sidde så længe. Man kommer jo til at holde af direktionen. Det må man jo ikke nu om dage. Man skal jo sikre at bestyrelse og direktion er helt klart uafhængige af hinanden. Og det er jeg også, men man skal ikke køre det for længe."

Jesper Brandgaard ny formand

Ny formand for Simcorp's bestyrelse bliver i stedet finansdirektør i Novo Nordisk og bestyrelsesformand for NNIT, Jesper Brandgaard.

"Det har været planlagt meget længe, og så lykkedes det os at få Jesper Brandgaard ind som næstformand sidste år, og så har han så taget over nu. Og samtidig har vi fået en knalddygtig franskmand, som hedder Hervé Couturier, ind i bestyrelsen," siger Steen Rasborg.

"Så det en er super bestyrelse til at køre videre."

"En voksen mand"

Steen Rasborg har været formand for selskabet i 14 år, der har budt på høj vækst, og den nu tidligere formand er da også "stolt over" at have været med i den "gode periode".

Og med farvellet til formandsposten begynder så småt også en ny tid for Steen rasborg.

"Jeg er jo en voksen mand, så jeg er ved at trappe ned i mine bestyrelseshverv. Og så påtager jeg mig lidt kulturelt i stedet," siger Steen Rasborg.

"Jeg går ikke ind i nye bestyrelser, for hvis man skal ind i nye erhvervsmæssige bestyrelser, så skal man altså sidde mindst fem år. Og det vil jeg ikke love, at jeg vil."

Men det betyder dog ikke et endegyldigt farvel til bestyrelseshvervet.

I stedet er Steen Rasborg blevet formand for et nyt egnsteater i Helsingør, og så skal han bruge noget mere tid på sine fritidssysler som at sejle og male.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S