Musikbranche vil jagte skoleelever for piratkopiering

Musikindustrien i Norge vil holde skoler ansvarlige for elevernes eventuelle piratkopiering. Dansk skoleleder vil have undersøgt juraen, hvis det samme sker i Danmark.

Artikel top billede

I disse dage får omkring 3.000 norske skoler et brev fra organisationen Piracy Kills Music, hvori der står, at skolerne kan holdes økonomisk ansvarlige, hvis skolens elever henter ulovligt kopieret musik via skolens computere, skriver Dagens Næringsliv.

Kampagnen er sponseret af den norske musikbranche, og både kunstnere, pladeselskaber og brancheorganisationer er involveret, skriver avisen.

I Danmark har formand for fagforeningen Skolelederne, Anders Balle, ikke hørt om, at den danske musikbranche skulle have noget lignende på trapperne herhjemme.

Men dumper der et lignende brev ind på en danske skole, ville han først undersøge juraen bag.

"Vi skal have fundet ud af, om det er skolen, der er ansvarlig, eller den enkelte, der er ansvarlig," siger han.

Hvis skolen kan holdes ansvarlig for elevernes eventuelle ulovligheder, er skolerne nemlig nødt til at tage højde for situationen, fortæller formanden.

"Det er da selvfølgelig stærkt problematisk, hvis skolen kan stilles til ansvar for det," siger Anders Balle.

Ikke de store problemer

Generelt mener Anders Balle ikke, at der er de store problemer på danske skoler med elevernes brug af skolens udstyr i forhold til piratkopiering.

"Det har ikke været en problemstilling, der har været bragt frem, og jeg kender ingen konkrete eksempler. Men det skulle da undre mig, om det ikke skete i et eller andet omfang," siger Anders Balle

I Norge møder musikbranchens kampagne skarp kritik fra uddannelsesforbundet leder, Helga Hjertland.

-Der stilles krav til digitale kompetencer, og eleverne skal bruge computere i alle fag. Så kan skolerne ikke tage ansvar for hvad eleverne til enhver tid foretager sig. Det er et urimeligt krav," siger hun til Dagens Næringsliv.

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra IFPI omkring en eventuel lignende kampagne herhjemme.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S