Norsk oprør over OOXML-godkendelse


Publiceret d. 31. marts 2008 kl. 11.26 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
"Dette er en skandale! Jeg er chokeret og kan ikke finde ord."

Der bliver rystet på hovedet og talt med store bogstaver i Norge i disse dage.

Det er teknologidirektør Håkon Wium Lie fra norske Opera Software, der kalder Norges beslutning om at sige ja til OOXML for en skandale.

Det skriver norske Computerworld.

Ifølge Håkon Wium Lie var 21 medlemmer af standardkomiteen imod en anbefaling af OOXML.

Til trods for det besluttede Norges pendant til Dansk Standard at sige ja til OOXML.

Håkon Wium Lies protester bakkes op af komitelederen Steve Pepper.

"Jeg er dybt chokeret over, at Standard Norge har valgt at se bort fra det store flertal i komiteen. Det er bureaukraterne, som har sagt ja, ikke Norge som har sagt ja. Dette er en stor sejr for Microsoft og et stort tab for resten af verden," lyder det ifølge Computerworld Norge fra Steve Pepper.

Ifølge Steve Pepper var der kun to fortalere for OOXML; Microsoft selv og Statoilhydro.

Nødvendig afgørelse
Kritikken afvises dog af Bjørnhild Sæterøy, der er leder af OOXML-projektet i Standard Norge. Hun mener, processen har været, som den skal være.

"Det var en meget vanskelig afgørelse, fordi der var så stærk modstand mod OOXML, og vi fik ikke konsensus på, om der var taget hensyn til vores kommentarer," siger Bjørnhild Sæterøy.

Ifølge norske Computerworld mener Bjørnhild Sæterøy, at det er vigtigt for ISO og Standard Norge at være med til at træffe beslutninger om OOXML.

"Vi traf afgørelsen, fordi vi ønsker at være med til at videreudvikle standarden. Det giver os en mulighed for at påvirke det som sker. Vi havde forventet reaktioner.

Hun har ingen kommentarer til Steve Peppers og Håkon Wium Lies beskyldninger om, at Standard Norge har valgt at se bort fra flertallet.

Standard Norge holdt sit afgørende møde i fredags. Først blev den samlede komite reduceret til nøglepersoner i organisationen samt fem repræsentanter som var med til ISO-mødet i Geneve i slutningen af februar. Til slut var det tre personer fra Standard Norge som traf den endelige afgørelse.




Kommentarer - Debatoversigt


Også i Danmark...?
2 indlæg


Lars Bjerregaard skrev:
Ser ud til at noget lignende muligvis lige er sket i Danmark:

http://www.version2.dk/ (...)
http://www.version2.dk/ (...)
http://www.version2.dk/ (...)
http://www.version2.dk/ (...)
http://www.version2.dk/ (...)
http://www.version2.dk/ (...)
http://www.version2.dk/ (...)

Jeg har en dårlig smag i munden lige nu....


Desvære Lars - du fik fuldstændig ret. Suk


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Teleselskaber lukker ned for sms-tjeneste fra fup-app, der hærger i ind- og udland.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (1) | læs »

Disse virksomheder vil it-studerende gerne arbejde for, når de har lagt studietiden bag sig.
25. maj 2012 kl. 10.30 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

Business process management hjælper din virksomhed til bedre at forstå markedsrisici, til at...

Opnå besparelser, der kan dokumenteres på bundlinjen med samarbejdsløsninger fra Polycom. Lær...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.