iPhone populær blandt studerende

En undersøgelse viser, at iPhone er særligt populær blandt folk under 30, at e-mail er den mest brugte funktion og at 75 procent af brugerne mobil-browser mere, end de gjorde før.

Artikel top billede

Undersøgelsen, som er foretaget af firmaet Rubicon Consulting, har kortlagt amerikanske iPhone-ejere, og giver indsigt i hvad de egentlig er for en størrelse.

Helt overordnet er 80 procent af alle ejere tilfredse med iPhone, og den mest populære funktion er e-mail. Det vil sige at læse e-mails.

Mens 72 procent af brugerne tjekker mails mindst en gang om dagen, er det kun lige over halvdelen som dagligt skriver mails. Det grafiske keyboard har tilsyneladende stadig sine begrænsninger.

Mere mobilt internet

SMS, musik og internettet følger øverst på listen. Særligt det med at surfe på internettet fænger på mobiltelefonen, og over 75 procent af brugerne surfer mere nu, end de har gjort på nogen anden mobiltelefon.

Apples udgave af mobilsafari har fået meget omtale, og selvom den har sine begrænsninger, herunder en manglende evne til at vise flash, er det noget brugerne kan lide.

Overraskende er det dog, at selv den mindst brugte funktion, at læse e-bøger, bliver brugt af over halvdelen af alle brugere.

Mest eksisterende kunder

Kun en ud af fire iPhone-ejere har først stiftet bekendtskab med Apple, i form af iPhone. Mens 49 procent tidligere har haft en iPod, har resten en Mac som deres primære computer.

Næsten to tredjedele af ejerne vælger ofte, at lade den bærbare blive hjemme til fordel for iPhone. Dette tal vil muligvis stige til sommer, når Apple lancerer understøttelse af Exchange e-mail og mulighed for tredjeparts software, hvilket også er de to mest efterspurgte muligheder fra ejernes side.

Hit hos de studerende

Halvdelen af iPhone-ejerne er under 30, hvilket er usædvanligt på det amerikanske smartphone marked, hvor flertallet gerne findes blandt erhvervsfolk i 30'erne og 40'erne.

16 procent af ejerne er studerende, hvilket måske ikke lyder af meget, men de studerende udgør kun seks procent af den amerikanske befolkning, og det er således en forholdsvis høj udbredelse.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos