Samtlige it-ordførere sætter Sander i krydsild

Helge Sander skal stå skoleret i Folketinget. Morten Messerschmidt fra Dansk Folkeparti har sammen med resten af it-ordførerne indkaldt ham til en forespørgselsdebat om åbne standarder.

Artikel top billede

Morten Messerschmidt og resten af Folketingets it-ordførere indkalder nu videnskabsminister Helge Sander til en forespørgselsdebat om åbne standarder.

Indkaldelsen kommer, efter det tilsyneladende ikke har været muligt at nå til enighed om den evaluering af b103 om åbne standarder, som skal være afsluttet næste sommer.

Morten Messerschmidt fra Dansk Folkeparti har i flere omgange forsøgt at få Helge Sander til at bede Konkurrencestyrelsen tage fire konkrete spørgsmål op i en undersøgelse af effekten af de åbne standarder.

Helge Sander har afvist forslaget, fordi det ifølge ministeren slet ikke er muligt for ham på den måde at påvirke konkurrencestyrelsens arbejde.

Desuden vil ministeren ikke være med til at gøre markedsundersøgelser til en del af beslutningen om at indføre åbne standarder.

Ser frem til debat

Morten Messerschmidt forklarer, at han i dag har indleveret forespørgselsdebatten, som kommer på Folketingets kalender inden for kort tid.

"Helge Sander skal redegøre for implementeringen af B103, og den debat ser jeg meget frem til," siger Morten Messerschmidt.

Han har tidligere forklaret, at ministeren bliver nødt til at komme it-ordførerne i møde. Ellers kan Folketinget ved afslutningen af debatten lave en folketingsvedtagelse om spørgsmålet.

Morten Messerschmidt presser også på for, at Helge Sander beder den anerkendte tidligere topdommer Bo Vesterdorf være med i arbejdet med evaluering, som en del af en uafhængig tredjepart.

Et forslag Helge Sander indtil videre har afvist at kommentere.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS