IBM mørklægger gigantstort dansk it-nedbrud

IBM i Danmark mørklægger det gigant-store it-nedbrud, der i går ramte en lang række store virksomheder og hjemmesider. "Ingen kommentarer," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

IBM kæmpede hele eftermiddagen og aftenen i går med først at finde og siden rette op på den fejl, der i går ved middagstid ramte en hel stribe af store virksomheder, som får leveret it-drift af IBM.

Først klokken kvart over ni i aftes meldte IBM ud, at fejlen var identificeret, og at man gik i gang med at genoprette driften.

Og her til morgen skulle driften være normaliseret.

Pressechef Carsten Grønning fra IBM vil endnu ikke udtale sig om årsagen til problemerne, som ifølge flere af kunderne altså begyndte omkring middag i går.

"Jeg kan ikke for nærværende sige noget om årsagen," siger pressechefen her til morgen til Computerworld.

DSV, Danske Bank, Carlsberg og A. P. Møller-Mærsk, Arla er nogle af de virksomheder, som har været ramt helt eller delvist af problemerne hos IBM.

Det offentliges store sundhedssite sundhed.dk var også ramt.

Carsten Grønning fra IBM ønsker ikke at oplyse omfanget af problemerne, eller hvem der har været ramt.

Alvorlige konsekvenser

Problemerne får analysehuset IDC Danmarks administrerende direktør Per Andersen til at løfte en advarende pegefinger.

"Det her er ikke det, IBM har brug for lige i øjeblikket. Det er klart, at det har en konsekvens for eksisterende kunder, men den største konsekvens er nok det imagemæssige, hvor det puster til noget, som mange går og taler om - nemlig at IBM mister mange af sine kunder for tiden," siger Per Andersen til Børsen i dag.

Pressechef Carsten Grønning vil ikke kommentere efterspillet.

Han holder kortene tæt ind til kroppen, hvad angår konsekvenserne af problemerne for IBM.

Han vil heller ikke kommentere, om der kan blive tale om kompensationer.

"Det er en sag mellem IBM og de enkelte kunder," siger Carsten Grønning.

Læs mere om IBM-nedbruddet senere på Computerworld.dk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job