IBM mørklægger gigantstort dansk it-nedbrud


Publiceret d. 10. april 2008 kl. 08.38 | Antal kommentarer (4)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
IBM kæmpede hele eftermiddagen og aftenen i går med først at finde og siden rette op på den fejl, der i går ved middagstid ramte en hel stribe af store virksomheder, som får leveret it-drift af IBM.

Først klokken kvart over ni i aftes meldte IBM ud, at fejlen var identificeret, og at man gik i gang med at genoprette driften.

Og her til morgen skulle driften være normaliseret.

Pressechef Carsten Grønning fra IBM vil endnu ikke udtale sig om årsagen til problemerne, som ifølge flere af kunderne altså begyndte omkring middag i går.

"Jeg kan ikke for nærværende sige noget om årsagen," siger pressechefen her til morgen til Computerworld.

DSV, Danske Bank, Carlsberg og A. P. Møller-Mærsk, Arla er nogle af de virksomheder, som har været ramt helt eller delvist af problemerne hos IBM.

Det offentliges store sundhedssite sundhed.dk var også ramt.

Carsten Grønning fra IBM ønsker ikke at oplyse omfanget af problemerne, eller hvem der har været ramt.

Alvorlige konsekvenser
Problemerne får analysehuset IDC Danmarks administrerende direktør Per Andersen til at løfte en advarende pegefinger.

"Det her er ikke det, IBM har brug for lige i øjeblikket. Det er klart, at det har en konsekvens for eksisterende kunder, men den største konsekvens er nok det imagemæssige, hvor det puster til noget, som mange går og taler om - nemlig at IBM mister mange af sine kunder for tiden," siger Per Andersen til Børsen i dag.

Pressechef Carsten Grønning vil ikke kommentere efterspillet.

Han holder kortene tæt ind til kroppen, hvad angår konsekvenserne af problemerne for IBM.

Han vil heller ikke kommentere, om der kan blive tale om kompensationer.

"Det er en sag mellem IBM og de enkelte kunder," siger Carsten Grønning.

Læs mere om IBM-nedbruddet senere på Computerworld.dk.




Kommentarer - Debatoversigt


Outsourcing
2 indlæg

Overvågning vs. nedbrud
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (2) | læs »

Seks it-topchefer er netop blevet optaget i den prestigefyldte Kraks Blå Bog.
25. maj 2012 kl. 11.02 | læs »

Det danske cyberforsvar skal ikke kun afvise hacker-angreb. Vi skal også selv kunne angribe over internettet, lyder det fra forsvarsminister Nick Hækkerup (S).
25. maj 2012 kl. 09.00 | læs »





 
White papers
Den moderne store virksomhed er konstant på udkig efter nye og effektive måder at fremme...

In this IDC white paper, we examine the evolving requirements for a dynamic solution to IT...

The business world does not hold still any more. Your workers are on the move, and technology...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.