Linux er en by i Rusland for danskerne

Ny undersøgelse viser, at Linux-styresystemerne stort set ikke anvendes af den almindelige dansker. Gartner-analytiker peger på manglende brugervenlighed som en af årsagerne.

Artikel top billede

Det kan godt være, at Linux er et hyppigt anvendt ord i it-branchen, men for Hr. og Fru Danmark kunne der ligeså godt være tale om en by i Rusland.

Computerworld har i en onlinebaseret undersøgelse spurgt et repræsentativt udsnit af danskerne, hvilket styresystem, de anvender på deres private computer.

Ikke overraskende er Microsoft totalt dominerende.

93 procent af de 1.043 respondenter svarer, at deres hjemme-computer kører på Windows. Blot 12 personer, svarende til en enkelt procent, anvender gratis Linux-styresystemer som Ubuntu og Suse Linux.

Peter Suhr, Director i Gartner Danmark, er ikke overrasket over, at Linux-distributionerne kun findes i ganske få danske hjem. Han forklarer situationen med, at langt størstedelen af de solgte computere bliver født med Microsofts styresystemer, og at Linux-brugervenligheden stadig halter.

”Det, der skal til, er, at det skal være ekstremt let at anvende Linux-pakkerne. I dag er Linux stadig sådan lidt en wizard-ting, og derfor overrasker det mig ikke, at tallet er på det niveau,” siger Peter Suhr.

Ingen efterspørgsel

For nylig måtte den amerikanske supermarkeds-gigant Wal-Mart sande, at det er stort set umuligt at sælge Linux-baserede computere til private. Efter at have prøvet at sælge Linux-computere i et stykke tid, blev de simpelthen fjernet fra hylderne på grund af manglende efterspørgsel.

De store supermarkedskæder her i landet har over for Computerworld tidligere udtalt, at heller ikke de oplever en efterspørgsel på Linux-computere.

Peter Suhr fra Gartner mener, at der er en klar parallel til markedsudviklingen inden for eksempel DVD-afspillere.

”Phillips og Sony har været enormt gode til at gøres deres DVD-bokse lette at anvende, mens andre producenter har satset på alt for mange funktioner. Det er nøjagtig det samme, der gør sig gældende her.”

”Da Microsoft i sin tid startede med at lave operativsystemer, havde de et motto, der hed 'Fem minutter og du er i gang'. Det motto holder stadig,” tilføjer Peter Suhr.

Fortsættes...

Erkender Linux-skræk blandt private

En af mulighederne for forbrugere med lyst til at prøve kræfter med Linux, er Novells Suse Linux. Men Suse vil højst sandsynlig ikke begynde at slå igennem på privatmarkedet før om tre til fem år, udtaler Novells adminsterende direktør Ronald Hovsepian i dag til Computerworlds interna-tionale nyhedsbureau.

”Desktop-markedet vil primært være erhvervs-relateret i de næste tre til fem år,” siger topchefen.

Hovsepian mener til gengæld, at Suse Linux klarer sig fremragende på erhvervsmarkedet. For eksempel har bilkoncernen PSA Peugeot Citroën valgt at skifte til Linux på 20.000 af de omkring 70.000 computere i selskabet.

Peter Suhr fra Gartner nikker genkendende til den iagttagelse og peger på, at Linux-produkterne står stærkt på andre områder end inden for styresystemer til private.

”De traditionelle leverandører står enormt stærkt inden for desktops til private, men længere nede i fødekæden blandt de professionelle kommer Linux ind i billedet,” siger Peter Suhr.

En ny IDC-analyse bekræfter tendensen ved at forudsige, at de store virksomheder vil fordoble investeringerne i Linux til serverrummet fra en andel på 4,7 procent i dag til 9,2 i 2011.

Linux er op ad bakke for private

Hos Open Source Leverandørerne ærgrer Morten Kjærsgaard sig over, at open source-styresystemerne ikke er mere udbredt blandt private. Men tallet undrer ham ikke.

”Problemet opstår jo ved, at vores børn ikke kan spille Sims på andet end en Microsoft-platform. Eller at kommunens digitale borgerservice kun kan køre i Internet Explorer,” forklarer Morten Kjærsgaard.

Han håber, at indførslen af åbne standarder i det offentlige vil kunne åbne nye døre for Linux-distributionerne på privatrmarkedet. Blandt kalder han det noget sjusk, at folkeskolernes afgangsprøver i dag skal afleveres i Microsoft-format.

”Det sjusk skal vi have ryddet ud i, og det er min forhåbning, at vi har luget ud i den slags problemer allerede den 1/1 2009.”

Morten Kjærsgaard erkender dog, at en del af problemet også skyldes, at det for helt almindelige danskere stadig er uoverskueligt kaste sig over et Linux-styresystem. Heldigvis, påpeger han, er PC-producenter som Dell begyndt at sælge computere med præinstalleret Linux.

”Det skal være ligeså nemt som med Windows,” lyder drømmen hos Morten Kjærsgaard.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect