Offentligt pc-syn skal forbedre sikkerheden

Teknologirådet foreslår, at der indføres et offentligt pc-syn af sikkerhedsniveauet. Dumper man det, udelukkes man fra at bruge offentlige services på internettet.

Artikel top billede

En arbejdsgruppe, sammensat af Teknologirådet, har udarbejdet løsningsforslag, som har til formål at lette den enkelte brugers håndtering af sin egen it-sikkerhed og dermed øge det generelle it-sikkerhedsniveau i Danmark.

I dag blev rapporten "Brugernes it-sikkerhed" så fremlagt i Borups Højskoles festsal og diskuteret med Folketingets it-politiske ordførere.

Hovedkonklusionerne i arbejdsgruppens anbefalinger er, at der indføres en digital identitet, der muliggør sikker identifikation, og at sikkerhedsopdateringer af software i højere grad automatiseres.

Desuden bør der indføres et offentligt pc-syn af brugernes sikkerhedsniveau med krav, som de skal leve op til, såfremt de ønsker at anvende offentlige services på internettet.

Det offentlige bør ved indførelsen af sådan et pc-syn tilbyde vejledning i, hvordan man lever op til de krav, således at pc-synet opleves som en hjælp af de private brugere, skriver arbejdsgruppen i rapporten.

Herudover er der forslag om at indføre sikkerhedsmærkningsordning af it-produkter og at det undersøges nærmere, hvorledes direkte skadelige websider, der fungerer som en aktiv del af it-kriminaliteten, kan sortlistes og blokeres.

Det er i alles interesse

Baggrunden for at udvikle rapporten har været, at it-sikkerhed er en stadigt voksende udfordring for private brugere.

På arbejdspladsen tages der professionelt hånd om sikkerheden - modsat i hjemmet, hvor den enkelte bruger er overladt til sig selv og til it-kyndige venner og familiemedlemmers velvillighed.

Udover at være til gene for den enkelte bruger kan dårlig eller manglende it-sikkerhed også udgøre en trussel for det øvrige net, hvor en usikker computer kan bruges som mellemled ved berigelseskriminalitet og angreb på andres computere eller websider.

Det er i alles, såvel brugerens som samfundets, interesse at øge den enkelte brugers it-sikkerhed, lyder begrundelsen for arbejdet, der er sat i gang af Teknologirådet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Styrelsen For It og Læring

    Teknisk medarbejder til it-styring og studieproduktion

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Senior Informationsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job