Truende retssag får Kunøe til at sende Guideix i skjul

It-investoren Ib Kunøe, der sidste år overtog ERP-leverandøren Guideix, har flyttet samtlige aktiver, medarbejdere og kunder til et nyt selskab for at slippe for en truende retssag med en norsk kunde.

Artikel top billede

ERP-leverandøren Guideix har mistet hele egenkapitalen, og selskabet er truet på livet af en potentiel retssag med en norsk kunde - NorEngros.

"Vi flytter arv og gæld og alle ansatte over i et nyt selskab. Det eneste, vi ikke flytter, er gamle projekter med omkostninger, vi ikke kender omfanget af," siger Ib Kunøe, bestyrelsesformand og hovedaktionær i Guideix.

Kunøe har med andre ord købt alle aktiver og navnet Guideix og flyttet det hele til et nyt selskab, der til at begynde med hed Ringager 2 af 01.04.2008 A/S, men som fortsætter under navnet Guideix A/S.

Slippe for lurende tab

Virksomhedsmægler Henrik Schrøder, Schrøder Partners, siger følgende om manøvren med at flytte samtlige aktiver over i et tomt selskab:

"Konstruktionen med at flytte Guideix-aktiverne til et tomt selskab er givetvis foretaget for at komme af med de tab, der ligger og lurer."

Intet ulovligt

Han understreger, at der ikke er noget ulovligt i at efterlade kunder og kreditorer på den måde i et konkurstruet selskab.

Ib Kunøe sætter også en tyk streg under, at alt er "foregået efter bogen."

"Der bliver ikke efterladt nogen kreditorer i det gamle selskab, men vi vil ikke risikere en...fortsættes

... langvarig retssag, som ingen djævel ved hvordan ender," siger Ib Kunøe.

Guideix har med baggrund i den uro, der har præget firmaet måttet lægge ryg til en stribe opsigelser - heriblandt alle tre norske medarbejdere.

"Ingen tvivl om, at der har været en del opsigelser gennem det sidste år. Uro påvirker på den måde og i lang tid vidste medarbejderne ikke, om firmaet ville overleve, og om de var købt eller solgt," siger Lillian Jensen, som Ib Kunøe ansatte som administrerende direktør i Guideix sidste efterår.

Brugt 30.000 timer

Den potentielle retssag hænger sammen med et uafsluttet fastpris-projekt med den norske grossist NorEngros, som Guideix har brugt i omegnen af 30.000 timer på.

"NorEngros-kontrakten er så stort et projekt, at det truer selskabets eksistens. Vi er nødt til at beskytte firmaet og passe på medarbejderne," siger Ib Kunøe.

Ifølge Computerworlds oplysninger var NorEngros ikke det eneste lig i lasten på det gamle Guideix.

Flere truende retssager

Der skal angiveligt også være udeståender og truende retssager med Anders Andersen Rengøring og den engelske virksomhedsmægler Corum Group, der ifølge Kunøe mente, at den havde ret til at sælge Guideix.

"Jeg har hørt om Andersen, men mener, at han har fået fuld erstatning og med hensyn til Corum Group, så mener jeg, at vi har et forlig på plads med dem," siger hovedaktionær i Guideix, Ib Kunøe.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S