Mislykket digital eksamen skyldes manglende test

Cowi, CSC og @ventures havde ikke gennemført de nødvendige belastningstest af systemet, og derfor floppede generalprøven på den digitale afgangsprøve for folkeskolerne.

Artikel top billede

Skolebørn brugte opdateringsknappen mere, end Cowi havde regnet med.

Det var manglende belastningstest, der var den indirekte årsag til, at generalprøven på folkeskolens digitale afgangsprøve floppede totalt for tre uger siden.

Det fremgår af en redegørelse, som Cowi har udarbejdet om nedbruddet.

Den belastningstest, der skulle have været gennemført, blev ikke gennemført i det omfang, det var aftalt, forklarer Søren Adamsen, projektdirektør i Cowi.

”Men det er heller ikke sikkert, at vi havde fanget den alligevel. Vi havde næppe belastet systemet så hårdt, som det, vi kom ud for.”

6.000 ivrige skolebørn

Cowi og de to samarbejdspartnere CSC og @ventures, havde nemlig ikke forudset, at de 6.000 skolebørn, der deltog i generalprøven, ville trykke så ivrigt på opdateringsknappen, der skulle føre dem frem til at starte prøven.

På andre dele af systemet var der gennemført succesfulde tests med 7.000 simulerede brugere. Men lige præcis startsiden blev ikke testet, og den lagde de 6.000 skoleelever hurtigt ned med deres trykken.

”Vi har en stærk formodning om, at eleverne nok har brugt opdater-knappen betydeligt mere intensivt, end vi havde forestillet os. Der er blevet trykket F5 ufatteligt mange gange,” siger Søren Adamsen.

Standardfunktion glippede

Typisk løses det problem ved at have en time-out-funktion, der afgør, at når man trykker F5 kan man i virkeligheden ikke trykke F5 igen. Der sker i hvert fald ikke noget, før der er gået fem, 10 eller 15 sekunder, forklarer Søren Adamsen.

”Den time-out-funktion var ikke blevet oprettet. Det er en standard-funktion, men det er altså glippet.”

Søren Adamsen mener ikke, at han har undervurderet brugerne.

”Det er jo derfor vi laver generalprøven. Vi ved, der kan være stor forskel på simulerede brugere og rigtige brugere. Men vi har lært, at det vigtigt, at de aftalte interne spilleregler bliver overholdt,” siger han med henvisning til de manglende belastningstest.

Ansvaret for, at testene ikke blev gennemført, deler de tre samarbejdspartnere, oplyser han.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune