Danmarks vigtigste it-nyheder - direkte i din indbakke

Vær på forkant med nyhedsstrømmen i it-Danmark. Vælg frit mellem et eller flere gratis nyhedsbreve - direkte fra Danmarks største it-redaktion.
Computerworld Newsletter
Computerworlds daglige nyhedsbrev med de seneste it-nyheder. Udkommer 2 gange dagligt på hverdage. *

Computerworld Technology
Computerworlds nyhedsbrev om teknologiske nyheder og tendenser. Udkommer hver onsdag. *

Computerworld Executive
Computerworlds nyhedsbrev med it-stof til alle ledere i danske virksomheder. Udkommer hver tirsdag. *

Computerworld Security
Computerworlds nyhedsbrev med fokus på it-sikkerhed udsendes hver torsdag. *


Tilmeldingsformular

E-mail:

Jobtitel:

Navn:

E-mail skal udfyldes

* Med i dit gratis abonnement på Computerworlds nyhedsbreve følger lejlighedsvise servicemails med aktuelle informationer og tilbud fra Computerworld og Computerworlds samarbejdspartnere. Vi sender dig også en mail med "breaking news", hvis der pludseligt opstår særligt væsentlige nyheder. Du kan til hver en tid framelde dine nyhedsbreve ved et link i nyhedsbrevet.


Skal Apple ændre strategi for iPhone i Europa?

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 25. april 2008 kl. 15.01
 
ANNONCE:
 

iPhone i Europa
På det europæiske marked sælges iPhone kun på en række udvalgte markeder. I Storbritannien og Irland har teleselskabet O2 eneret, i Tyskland og Østrig er det T-Mobile og på det franske marked sidder Orange på iPhone.

Danmark venter stadig på, at iPhone kommer til landet. Dog har en flere tusinde ivrige købt en model i udlandet for at bruge den herhjemme. I USA sidder ATT med eneret på markedet, men ifølge BBC er mere end en fjerdedel af de iPhones, der bliver solgt i USA, ikke registreret hos ATT.

Apple vil sælge 10 millioner iPhones inden udgangen af 2008.

For at nå det mål, skal Apple have gang i det europæiske marked, der indtil nu ikke har matchet begejstringen for designermobilen.

Sidst men ikke mindst har både Nokia og Samsung rapporteret voldsom vækst i salget og taget markedsandele fra konkurrenterne, viser en analyse fra konsulenthuset Strategy Analytics. Efter 1. kvartal står Nokia med 39,8 procent af det globale marked.

Umiddelbart ser Nokia ud som en formidabel modstander på det europæiske marked, hvor iPhone ikke har nået den samme succes som på hjemmemarkedet USA.

Ny strategi efterlyses
"Den afgørende faktor er Apples forretningsstrategi, hvor man kobler sig sammen med en enkelt operatør i det enkelte land," siger Torben Rune, direktør i konsulentvirksomheden Netplan.

Samtidig peger han på, at Apple i sine aftaler med teleselskaberne får en del af de penge, kunderne betaler for at tale i telefon og surfe på nettet.

"Og det gør iPhone mindre attraktiv end andre produkter, hvor teleselskaberne kan tjene flere penge på dem, der bruger deres mobiltelefon meget," siger Torben Rune.

I USA sælges iPhone alt efter model for 1.900 eller 2.400 kroner, mens forbrugerne på mange europæiske markeder kan købe mobiltelefoner væsentligt billigere mod at binde sig til teleselskabet i en længere periode.

Ifølge avisen The International Herald Tribune er Apple i færd med at revidere strategien for at få gang i salget i Europa.

Ny tilgang til Europa
Carolina Milanesi, direktør i analyseselskabet siger til avisen, at hun forventer, at Apple vil begynde at moderere på aftalerne med teleselskaberne. I Italien skrev avisen La Repubblica, at Apple vil lade det italienske teleselskab sælge en ny version af iPhone uden at få del i trafikindtægterne.

Det manglende gennembrud for iPhone i Europa står i skærende kontrast til den succes, som Apple ellers har kunnet demonstrere i første kvartal.

I onsdags kunne Apple rapportere, at salget af Mac-computere steg med 54 procent, tre og en halv gange så meget som gennemsnittet af væksten i PC-industrien, skriver den britiske erhvervsavis The Financial Times.

"Hvis Apple kan levere den slags tal under denne rineligt dystre periode, så ser det godt ud for virksomheden," sagde en analytiker til avisen.


Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Et elektronisk lydsystem sikrer, at de mange tusinde koncertgæster på Roskilde Festival ikke får skadet hørelsen.
3. juli 2009 kl. 15.58 | læs »

I denne uge: På besøg i Panasonics japanske genbrugscenter. Pirate Bay solgt. Nyt om Windows 7. Kørestol kan styres med hjernen. De slemme it-miljø-syndere. Sony Walkman fylder 30 år.
3. juli 2009 kl. 14.50 | læs »

Hvis du vil nyde, må du også nyde, lyder parolen tilsyneladende fra de amerikanske telemyndigheder, der kræver netneutralitet fra de selskaberne, der ønsker støtte til bredbånds-forretninger.
3. juli 2009 kl. 13.28 | læs »

Organisationen Øresund It, med en IBM-chef og regionens it-chef i bestyrelsen, vil gøre Øresund-området til it-centrum i Skandinavien. Mød projektleder Doris Søgaard Farver på jobbet.
3. juli 2009 kl. 14.00 | læs »


Den danske spilindustri var for få år siden lovende og spirende. Nu ligger store del af den i ruiner. Få overblikket over Computerworlds gennemgang af en branche i krise.
(1) | 3. juli 2009 kl. 12.42 | læs »



Roskilde-festivalens netværks-chef er på grund af vejr og vind tvunget til at improvisere med internet-løsninger og den digitale livsnerve til kasseapparaterne. Han knokler gratis i tre ugers ferie - og elsker det.
3. juli 2009 kl. 11.46 | læs »



MidtVest Bredbånd har solgt sine storkunder fra til Nianet. Resterne af selskabet håber nu at undgå konkurs.
3. juli 2009 kl. 10.58 | læs »



Den norske regering udpeger de standarder, der skal danne grundlag for den statslige forvaltning i de kommende år. Microsofts OpenXML er ikke med.
(16) | 3. juli 2009 kl. 10.24 | læs »



Oracle planlægger angiveligt at nedlægge 1.000 stillinger i Europa.
3. juli 2009 kl. 09.38 | læs »



Det danske og svenske postvæsen fusionerer. Joss Delissen bliver ny CIO for den nye virksomhed, hvor han blandt andet skal håndtere et kæmpe SAP-projekt.
3. juli 2009 kl. 09.23 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:
Husk mig

Seneste debat
 
 
Whitepapers
I dette Computerworld webcast, ledet af Frank Deangelis, får du svar på alle spørgsmål vedrørende...

Mangler din virksomhed bedre support af mobile enheder? Det ved du ved at svare på følgende tre...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...