Sun java-pusher OpenOffice til alverdens skriveborde

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 2. maj 2008 kl. 14.13 | Antal kommentarer (34)
 
ANNONCE:
 
 
 
Sun Microsystems intensiverer nu kampen om udbredelsen af det gratis kontorprogram OpenOffice.

Med en ny opdatering af det populære Java installerer Sun nemlig et genvejssikon på skrivebordet på alverdens computere, der har Java installeret.

På den måde har det open source-baserede kontorprogram fået en særdeles kraftig distributionskanal af den gratis softwarepakke.

Det fortæller Leif Lodahl, der er talsmand for OpenOffice-fællesskabet i Danmark.

"Det er jo dejligt. Enhver ny markedsføringskanal er til vores nytte, og på den måde får vi jo produktet ud til en hulens masse mennesker," siger Leif Lodahl.

Sun står fort markedsføring
Ifølge talsmanden er det traditionelt Sun, der står for markedsføringen af det gratis kontorprogram, fordi firmaet er en meget stor og betydelig bidragsyder til projektet.

"Vi har jo ikke et kæmpestort markedsførings-budget til OpenOffice. Derfor kan vi ikke sælge annoncer i traditionelle medier. Så vi er jo nødt til at bruge de kanaler, vi har. I og med at Sun distribuerer Java, så er det jo en kæmpe kanal," siger Leif Lodahl.

Han peger på at netop udnyttelsen af alternative distributionskanaler accelererer kraftigt. Også hos konkurrenten, fortæller han.

"Hvid du køber en computer til 4.000 kroner, så er der jo...fortsættes

Fortsættes ...
« forrige side
1 2




Kommentarer - Debatoversigt


det er jo dejligt
15 indlæg

Ubunut og OO bruger
6 indlæg

Svineri
9 indlæg