Det nordiske biometrifolk gør fælles sag

De biometriske foreninger i Norden slår sig sammen i organisationen Nordic Biometrics Forum, som skal styrke nordiske biometriske virksomheder i konkurrencen med resten af verden.

Artikel top billede

Scanning af fingeraftryk, håndflader og iris er ikke længere sci-fi, men hverdag i stadig flere lufthavne for eksempel.

De biometriske foreninger i Sverige, Norge og Danmark har dannet Nordic Biometrics Forum, og er klar til at tage kampen op med konkurrenterne i resten af verden.

”De nordiske biometriske virksomheder står bedre rustet i konkurrencen med udenlandske virksomheder med Nordic Biometrics Forum,” mener Frederik Kortbæk, som er bestyrelsesformand for Danish Biometrics.

Udover den danske forening består den nye nordiske enhed af Swedish National Biometric Association, ITS Norway og den europæiske organisation European Biometrics Forum.

Samarbejdet har allerede båret frugt, og det lykkedes den fællesnordiske forening at blive optaget i HIDE-netværket, der er et samarbejde mellem biometriorganisationer over hele verden, og tæller medlemmer som det tyske Fraunhofer Institut.

”Det er ret unikt for Norden at kunne repræsentere sig som flere lande. Det giver en langt større gennemslagskraft,” siger Frederik Kortbæk.

Finnerne er også velkomne

Nordic Biometrics Forum arbejder desuden for at skabe større opmærksomhed omkring mulighederne med biometri, for standardisering og for at øge forskningsressourcer og forbedre uddannelser inden for det biometriske område.

Det fælles sekretariat er placeret i Danmark hos den danske organisation.

Det er ikke muligt for enkeltstående virksomheder at blive optaget i foreningen, hverken offentlige eller private.

Den regel gælder dig indtil videre ikke for finske virksomheder, da der endnu ikke eksisterer en finsk fællesorganisation for biometriske interessehavere som i de øvrige nordiske lande.

”Markedet for biometri er inde i en rivende udvikling, og har fået sit gennembrud i Norden, hvor for eksempel flyselskaberne tager biometrien i brug. Et koordinerende samarbejde mellem de nordiske lande inden for forskning, innovation, vidensformidling, og standardisering, styrker udviklingen af markedet for biometri,” pointerer Frederik Kortbæk.

Biometrisk borgerservice

Videnskabsminister Helge Sanders (V) vision om at indføre det biometriske borgerservicekort, betegner den danske formand som den største biometriske landvinding i år.

”Finland, Norge og Sverige er i forhold til Danmark længere fremme i udviklingen af et borgerservicekort. Vi kan bedre implementere løsninger, når vi koordinerer de nordiske landes initiativer, og drager nytte af hinandens teknologiske erfaringer,” fastslår Frederik Kortbæk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen