Edison-vinder: ”Vi vil være velgørenhedens Skype”

Potentialet for Engodsag.dk er stort og internationalt, og ambitionerne er ikke mindre. Medstifter Jonathan Løw mener, at donation til velgørenhed kan blive fast bestanddel af alle nethandler.

Artikel top billede

”Ja, vel er vi idealister. Vi vil gerne være med til at ændre på tingene og gøre det bedre. Vi er en kultur af iværksættere, der insisterer på at se det hele i et større perspektiv,” siger Jonathan Løw (tv.) og Mads Ellegaard.

Edison 2008: Hver gang en handel på nettet bliver gennemført, går et lille beløb til den danske virksomhed Engodsag.dk. Eller Agoodcause.uk. Eller Einegutesache.de.

Beløbet fordeles mellem en lang række af velgørende organisationer, mens 25 procent går til virksomheden selv.

Den forretningsmodel fungerer allerede i Danmark, hvor næsten 150.000 danskere har hentet Engodsags browser-plugin, som sørger for, at de nethandlende bidrager til velgørenhed, når de handler i en af 350 registrerede online-butikker.

Løfter man imidlertid blikket og kigger ud over dansk nethandels grænser, og tager hele verdens onlinehandel med som potentielle bidragsydere, er konturerne til et stort, dansk iværkssættereventyr pludselig tydelige.

Og det er lige præcis et iværksættereventyr, som medstifter af Engodsag.dk, Jonathan Løw, forestiller sig.

”Al e-handel skal indeholde en donation. Vi håber, vi kan blive en dansk succeshistorie, et velgørenhedens Skype. Vi vil ud i hele verden, og det håber vi, at vi sammen med vores mange brugere kan sørge for sker,” siger han.

Ud til en hel verden

Skype bredte sig hastigt til millioner af mennesker via anbefalinger - ægte web 2.0. Det samme håber 29-årige Jonathan Løw vil ske for Engodsags browser-plugin.

”Folk vil gerne bidrage til velgørende organisationer. De kan endda selv vælge, hvem de ønsker at støtte. Det er de mange danske brugere, vi har indtil nu, også et bevis på. Sammenlignet med udlandet giver danskerne endda meget mindre til velgørenhed, så det internationale potentiale er enormt,” siger han

I løbet af sommeren lanceres Engodsag i USA og seks europæiske lande, nemlig Sverige, Holland, Italien, Tyskland, England og Frankrig.

”Vi skal bruge yderligere investeringer til vores udenlandske projekt, og vi skal tage et skridt ad gangen. I Danmark har vi vist, at vi kan samle mange penge ind,” siger Jonathan Løw.

Engodsag.dk har allerede aftaler med 5.000 internetbutikker globalt og med store virksomheder som Dell og Iceland Air. Over 350 hjælpeorganisationer modtager støtte.

"Vi skal have fat i de almindelige brugere og have dem til at synes, det er en god idé, så vi satser på viral markedsføring,” siger Jonathan Løw.

Streger på en café

De første streger til Engodsag blev tegnet på en café i Århus af Jonathan Løw og Mads Ellegaard i 2004.

Dengang arbejde Jonathan Løw som e-handelschef for Bog & Idé, hvor han blandt andet administrerede det sociale sponsorat for Red Barnet.

Han faldt over en bog om e-handel, skrevet af Mads Ellegaard, som havde startet Notabene.net. Han kontaktede ham, og det stod hurtigt klart, at de delte mange ideer om, hvordan man kan skrue en internetbaseret forretning sammen.

”Ingen af os er teknikere, overhovedet. Vi kan ikke skrive en eneste kodelinje, men vi interesserer os meget for kommunikation og internet,” siger Jonathan Løw.

I slutningen af 2006 var forretningsplanerne så fremskredne, at det lykkedes at tiltrække to private investorer, som i dag ejer hver 15 procent af Engodsag. Jonathan og Mads deler resten med hver 35 procent ejerskab.

Donation som default

”Tanken var og er stadig, at det skal kunne betale sig for virksomheder at gøre noget godt. Samtidig skal det være nemt for både brugere og virksomheder at have god samvittighed. Vi ved også, at hjælpeorganisationerne bruger mere og mere tid på administration. Derfor er det vigtigt for dem at få nye midler, og vi bidrager med penge, de ellers aldrig havde fået,” forklarer han.

Han er glad for kåringen som årets Edison.

”Det har stor betydning, for det skaber opmærksomhed og er en anerkendelse af, at man godt kan kombinere velgørenhed og forretning. Vi kalder det social innovation.”

Et bud på fremtiden for det sociale browser-plugin kunne være et samarbejde med de store pc- og softwareproducenter.

”Måske kan man en dag købe pc’er med vores program installeret som default,” spekulerer Jonathan Løw.

Du kan læse alt om Edison-konkurrencen og se videoer med både kandidaterne og dommerne på cw.dk/edison

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS