EMC går benhårdt efter hr og fru Danmark

Reportage: Efter forårets opkøb af Iomega er strategien klar. EMC vil satse benhårdt på at komme ind på brugermarkedet efter et langt liv som leverandør til de store firmaer.

Artikel top billede

EMC's topchef lover kamp til stregen om markedet for storage-enheder til forbrugersegmentet samt til mindre og mellemstore firmaer. (Foto: 2006 Jason Grow/All Rights ReservedUse by license only. Non-exclusive use is restricted to public relations handout, size-restricted trade publication use and internally produced corporate collateral, excluding advertising, for a period of one year from c)

EMC World, Las Vegas: I april gravede storage-firmaet EMC dybt i tegnebogen, og købte storage-producenten Iomega for en milliard kroner.

Dengang var det et vink med en vognstang om, at firmaet vil udvide deres produktsortiment, der tidligere har koncentreret sig om den tungere del af storage-markedet.

Nu kan de øvrige producenter af lagerenheder til brugermarkedet samt små og mellemstore virksomheder kan så godt finde kampuniformen frem.

EMC's topchef lægger nemlig ikke skjul på, at firmaet nu vil have en del af denne kage.

"Vores strategi er helt klar. Vi vil være en spiller på SOHO og forbrugermarkedet," sagde EMC’s topchef, Joseph M. Tucci, på firmaets årlige EMC World, der er en storage-konference, hvor 9000 mennesker fra hele verden tropper op for at snakke lagerenheder og lagerteknologi.

Og det er det tunge skyts, som storage-giganten EMC har rykket i stilling.

"Vi arbejder nu på at udvide vores partnerkanal og forhandlernetværk. Herudover har vi åbnet to udviklingscentre i Kina, der primært skal stå for udviklingen til dette segment," sager Tucci.

Opkøbet af Iomega skal bogstaveligtalt bruges som en rambuk, der skal hamre EMC igennem muren til forbruger-markedet.

Brugerne skaber fire megabyte data dagligt

EMC vil bibeholde det velkendte, Iomegas-varemærke og firmaets viden om forbrugermarkedet vil være nyttige i ekspansionen, lyder det fra EMC.

Iomega vil udgøre kernen af en ny produktafdeling til forbrugere og små virksomheder i EMC, ligesom selskabet kommer til at stå for at sælge EMC's Retrospect backup-software og LifeLine storage-software, der ligeledes er rettet mod denne målgruppe.

EMC startede i midten af marts med opkøb af aktier og i starten af april blev det endelige køb offentliggjort.

På konferencen sagde EMC-chefen, at virksomheden forventer, at handlen afsluttes inden for ganske kort tid, og de regulerende godkendelser ser således ud til at være på plads.

Og der kan noget af en guldgruppe som EMC vil sætte sig på for datamængderne hos den almindelige bruger vokser eksplosivt.

Udviklingslandene bidrager til væksten

Den gennemsnitlige computerbruger skulle ifølge EMC være forbundet med et digitalt fingeraftryk, der hver dag vokser med 3,6 megabyte data pr. dag.

Dette tal indeholder alle de digitale informationer, der enten skabes af personen eller gemmes af eksempelvis myndigheder om den enkelte bruger.

Analysehuset IDC oplyser samtidig, at det digitale univers har en samlet årlig vækst på omkring 60 procent.

Dette skyldes blandt andet en stigning i det globale salg af digitalkameraer, videokameraer og lignende enheder samt en bedre forståelse for at gemme data.

Desuden har internetadgang i mange udviklingslande også bidraget til den globale vækst i digital information.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job