Nu får Danmark et pirat-parti

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 20. maj 2008 kl. 11.30 | Antal kommentarer (33)
 
ANNONCE:
 

Piratpartiet_logo_faktabox
Det svenske Piratpartiet's officielle logo.

 
 
Danmark får nu et nyt politisk parti ved navn Piratpartiet.

Dermed kan allerede etablerede partier som Konservative eller Socialdemokraterne med tiden måske forvente konkurrence om Folketingets taburetter.

Det er primært emner omkring it og det digitale samfund som det nye parti, der allerede har søsterpartier i andre europæiske lande, har meninger om.

Det fortæller Ole Husgaard, der er formand for Piratpartiet.

"Beskyttelsen af den personlige integritet er et meget vigtig punkt for os, specielt fordi vi føler, at det truer det demokratiske samfund, som vi har nu," siger Ole Husgaard.

Piratpartiet har og vil ifølge Ole Husgaard ikke placere sig på den traditionelle politiske farveskala.

Han mener, at partiet repræsenterer mange gode argumenter, uanset om kommende vælgere er politisk højre- eller venstreorienterede i forvejen.

Private skal have lov at kopiere
Partiet vil gerne have ændret loven, så ikke-kommerciel personlig fildeling og kopiering af ophavsretsbeskyttede værker altid er tilladt.

En anden af partiets mærkesager er kampen mod copyright. Og trods navnet Piratpartiet vil partiet faktisk ikke have afskaffet ophavsretten helt, forklarer Ole Husgaard.

"Vi vil have den begrænset, så den alene gælder kommercielt, og så den kun gælder i fem år fra værkets udgivelse," siger Ole Husgaard.

Partiet anser ophavsretten som et udtryk for en handel mellem samfundet og skaberne af nye værker, så begge parter opnår fordele.

"Men med de mange ændringer, der er sket i løbet af de senere år, er den balance kammet helt over til den ene side," siger Ole Husgaard.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2




Kommentarer - Debatoversigt


Frisk pust = stemmer
1 indlæg

Dansk Toilet Rygere parti
1 indlæg

Hvad er retfærdighed anyway?
2 indlæg

Digitale borgerrettigheder er ikke piratkopiering
1 indlæg

Piratgalimatias
28 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) lov til at indgå en "effektiv og ensartet international håndhævelse af immaterielle rettigheder."
19. marts 2010 kl. 15.57 | (5) | læs »

Systemet til de nationale skoletest fortsætter med at virke ustabilt. Både i går og i dag har der været problemer.
19. marts 2010 kl. 13.10 | læs »

Google anklager nu mediekoncernen Viacom for i al hemmelighed selv at have uploadet copyright-beskyttet indhold til YouTube.
19. marts 2010 kl. 15.22 | læs »

Regeringen har i dag fremlagt en spareplan, hvor der blandt andet er lagt op til, at kommunerne kan spare op mod 1,1 milliard ved at digitalisere dokumenter. KL undrer sig.
19. marts 2010 kl. 14.32 | læs »


Stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, samler en række selskaber i et, og kalder sig nu verdens største Microsoft Dynamics CRM-leverandør.
19. marts 2010 kl. 15.01 | læs »



Erik Bonnerup er skuffet over samarbejdet om it i det offentlige, men er der intet sket de seneste 10 år? Finansministeriets digitaliseringchef og regionernes formand svarer igen på kritikken.
(1) | 19. marts 2010 kl. 13.55 | læs »



Det tidligere Nordjyllands Amt kritiseres for ikke at inddrage lægerne i processen omkring et nyt EPJ-system. Det kan få fatale konsekvenser for projektets succes, lyder det i ny ph.d.-afhandling.
19. marts 2010 kl. 13.04 | læs »



Borgerne skal have adgang til offentlige myndigheders datakataloger for at sikre demokratiet. Det mener www-opfinderen Tim Berners-Lee, som peger på, at det især kommer ulandene til gode.
19. marts 2010 kl. 12.22 | læs »



General Motors er i gang med at udvikle augmentet reality til de kommende biler, så man kan få digitale informationer præsenteret direkte i bilens forruden. Se konceptet her.
19. marts 2010 kl. 11.41 | læs »



Erik Fabrin har tegnet en KMD-kontrakt til 22 millioner kroner uden om udbud i sin egen kommune. Tidligere har han afvist al snak om udbudsfusk i kommunerne.
19. marts 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
Essensen af information governance er: "Implementering og styring af fælles regelsæt og...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

En lang række virksomheder er blevet afhængige af en bred vifte teknologier, der bl.a. skal være...