Nu får Danmark et pirat-parti

Danmark har fået et nyt politisk parti. Piratpartiet har fokus på digitale borgerrettigheder og vil tillade privat fildeling og afskaffe patenter.

Artikel top billede

Danmark får nu et nyt politisk parti ved navn Piratpartiet.

Dermed kan allerede etablerede partier som Konservative eller Socialdemokraterne med tiden måske forvente konkurrence om Folketingets taburetter.

Det er primært emner omkring it og det digitale samfund som det nye parti, der allerede har søsterpartier i andre europæiske lande, har meninger om.

Det fortæller Ole Husgaard, der er formand for Piratpartiet.

"Beskyttelsen af den personlige integritet er et meget vigtig punkt for os, specielt fordi vi føler, at det truer det demokratiske samfund, som vi har nu," siger Ole Husgaard.

Piratpartiet har og vil ifølge Ole Husgaard ikke placere sig på den traditionelle politiske farveskala.

Han mener, at partiet repræsenterer mange gode argumenter, uanset om kommende vælgere er politisk højre- eller venstreorienterede i forvejen.

Private skal have lov at kopiere

Partiet vil gerne have ændret loven, så ikke-kommerciel personlig fildeling og kopiering af ophavsretsbeskyttede værker altid er tilladt.

En anden af partiets mærkesager er kampen mod copyright. Og trods navnet Piratpartiet vil partiet faktisk ikke have afskaffet ophavsretten helt, forklarer Ole Husgaard.

"Vi vil have den begrænset, så den alene gælder kommercielt, og så den kun gælder i fem år fra værkets udgivelse," siger Ole Husgaard.

Partiet anser ophavsretten som et udtryk for en handel mellem samfundet og skaberne af nye værker, så begge parter opnår fordele.

"Men med de mange ændringer, der er sket i løbet af de senere år, er den balance kammet helt over til den ene side," siger Ole Husgaard.

Vil ikke ind på højre-venstreakse

Mens Piratpartiets meninger er klokkeklare, når det gælder digitale borgerrettigheder, har partiet ingen holdning til andre emner som eksempelvis integrations- og skattepolitik.

"Der har vi intet standpunkt. Det bunder i, at vi ikke vil placere os på en højre-venstreakse," siger Ole Husgaard.

Desuden mener partiet, at disse punkter varetages bedre af eksisterende partier, der har større ekspertise.

Desuden er skattepolitik primært er et spørgsmål om forholdsvis små detaljer, hvor skatten skal stige en halv eller en hel procent, fortæller formanden.

Vil i Folketinget

Ifølge partiformanden er det partiets ambition at komme i Folketinget.

Men han erkender at der er lang vej, især fordi partiets vælgere, der er modstandere af overvågning, har det svært med reglen om at skulle udlevere persondata i forbindelse med den nødvendige underskriftindsamling for at kunne opnå opstillingsberettigelse.

Men lykkes det, er strategien at opnå størst mulig indflydelse ved at pege på den regering som vil give mest for støtten, fortæller Ole Husgaard, der i det civile liv er ansat som programmør, og desuden arbejder med drift af servere.

Ole Husgaard har efter eget udsagn interesseret sig for copyright siden totalforbudet mod digitalkopiering i 1995.

Formanden fortæller, at det ikke er Piratgruppen der står bag Piratpartiet, selv om de to organisationer deler mane holdning.

Europæisk kamp

Piratpartiet findes allerede i en lang række europæiske lande.

I 2006 opnåede det svenske søsterparti lidt over en halv procent af de svenske stemmer.

Søsterpartiets næstformand Christian Engström hilser den danske lillesøster velkommen i verden.

"Det er vældigt glædeligt. Det her er en europæisk kamp, og vi har brug for Piratpartiet i så mange lande som muligt," siger Christian Engström.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS