Danske websites i sort efter brand - også CW ramt

En brand hos colocation- og hosting-selskabet Interxion har betydet nedetid for en lang række danske websites. Årsagen til branden kendes endnu ikke.

Artikel top billede

Et kig ind i et af Interxions datacentre, der blev ramt af strømnedbrud som følge af brand i en transformatorstation fra DONG, der står på selskabets grund og forsyner datacenteret med strøm. Foto: Interxion.

En af Danmarks største colocation-virksomheder, Interxion, blev i aftes ramt af en større brand.

Branden begyndte klokken kvart over syv i en transformatorstation fra DONG, der står på selskabets område i Ballerup og forsyner Interxion med strøm.

Brandens voldsomhed og den efterfølgende brandslukning påvirkede andre dele af infrastrukturen, så generatorerne ikke kunne starte og køre normalt – og dermed levere strøm til kundernes udstyr og køling, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

"Vi afventer en rapport fra DONG, før vi kan udtale os om, hvorfor branden opstod og dermed hvordan man skal imødekomme gentagelser," siger administrerende direktør for Interxion, Peder Bank.

Halvdelen af kunderne uden køling

Interxion oplyser samtidig, at kundernes udstyr ikke har været direkte berørt af branden, men derimod været ramt af det strømudfald, der fulgte af branden.

Godt halvdelen af kunderne har haft strøm og køling siden klokken 23 i aftes, mens resten af kunderne ikke har haft strøm og køl frem til kvart i tre i nat, hvor strømmen blev reetableret på en midlertidig løsning.

"DONG og vores andre hovedleverandører har gjort et fantastisk stykke arbejde med at etablere en midlertidig strømforsyning," siger Peder Bank og henviser til, at det har involveret tørring af en del infrastruktur og strømtavler efter brandslukningen.

"Alt sammen har taget timer, men vi har vurderet mennesker og kunders sikkerhed som første prioritet og strømtilførsel som anden prioritet i dette arbejde," siger Peder Bank.

Ingen mennesker er kommet til skade under branden.

Websites nede

De mange timer uden strøm for en række af selskabets kunder har medført nedetid for en lang række danske websites.

Ifølge hjemmesiden sunech.com var sider som krak.dk, dk-hostmaster og Just-Eat blandt de ramte, ligesom også NNIT og Computerworld.dk var nede i flere timer i aftes og nat.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)