Sydafrika appellerer ISO-godkendelse af OOXML

Sydafrika har som det første land klaget officielt over en ISO-godkendelsen af Microsofts OOXML-dokumentformat.

Computerworld News Service: Sydafrika har appelleret godkendelsen af Microsoft-dokumentformatet Office Open XML (OOXML) som en standard fra Den Internationale Organisation for Standardisering (ISO) og Den Internationale Elektrotekniske Organisation (IEC). Det meddeler ISO, som ikke udelukker, at flere lande vil følge i Sydafrikas fodspor.

ISO og IEC's fælles tekniske komite, JTC1, vedtog Office Open XML som en standard i en afstemning, der sluttede den 29. marts. Den hurtige proces, der ledte op til denne afstemning, er blevet bredt kritiseret af deltagere og observatører som alt for forhastet og med en for ringe standard til følge – selv om den endelige udgave af standarden – tre uger efter ISO's deadline – fortsat ikke er frigivet formelt.

Denne forsinkelse er en af grundene til appellen fra at den sydafrikanske standardorganisation, SABS.

OOXML er ikke en global standard

De sydafrikanske appel-breve til ISO og IEC er citeret fyldigt på standard-juristen Andrew Updegroves blog, og Open Malysia Blog har offentliggjort indscanninger af brevene.

"Indtil dette er afklaret, kan ingen sige, at OOXML er en 'global standard'," siger Andrew Updegrove.

Microsoft meddelte onsdag, at selskabet ikke vil understøtte ISO/IEC-godkendte version af OOXML i sin Service Pack 2 til Office-pakken, der bliver frigivet i første halvår af 2009. Det forventes først at ske i næste version af Office-pakken, der lige nu går under kodenavnet O14.

"Det vil formentlig betyde, at appellen vil blive taget mere seriøst. Hvorfor kæmpe voldsomt imod, når det ikke længere er noget, der haster?" siger Andrew Updegrove.

Flere klagepunkter

Den sydafrikanske standardorganisation klager blandt over, at den tekniske komite, der godkendte OOXML, ikke arrangerede nok møder, hvor komiteens medlemmer kunne have forsøgt at enes, at komiteen ved et møde i februar ikke fulgte sine egne regler for beslutningsprocessen, og at den endelige version af standardteksten ikke er blevet offentliggjort inden for 30 dage efter vedtagelsen.

Sydafrikanerne skriver også, at det forhastede forløb har skadet ISO's IEC's og de nationale standardorganisationers omdømme.

Ifølge den tekniske komites direktiver er det i sig selv et argument for at appellere, hvis et udkast til en standard skader ISO's eller IEC's omdømme.

Sydafrika er det første land, der har appelleret godkendelsen af OOXML. Appel-muligheden udløber den 29. maj, og ISO oplyser, at man derfor vil vente til begyndelsen af juni med at orientere om de næste skridt i processen.

I andre lande forsøger modstandere af godkendelsen at omstøde deres landes stemmeafgivelse.

Dette er tilfældet i Danmark, hvor Jens Kjellerup, der var medlem af Dansk Standards tekniske udvalg om sagen og it-chef ved magistraten for Børn og Unge i Århus Kommune, har klaget over det danske ja til OOXML.

Det har ikke været muligt at få kommentarer fra IEC, JTC1 eller SABS.

Oversat af Jens Møller Nielsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision