Symantec advarer brugere mod XP SP3-opgradering

Symantec råder købere af selskabets forbrugersikkerheds-produkter til at deaktivere en funktion i softwaren, før de opgraderer til Windows XP Service Pack 3.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Symantec-leder Reese Anschultz skriver i et indlæg på et Symantex support-forum, at brugere af Norton Internet Security, Norton Antivirus og Norton 360 bør slå funktionen ”SymProtect” fra, før de forsøger at installere XP SP3.

”Efter en masse test har vi gengivet en række tilfælde, hvor det tilføjer yderligere registry keys i de eksisterende Symantec registry keys, hvis man installerer XP SP3-opgraderingen,” fortæller Reese Anschultz.

”Vi har fastslået, at problemet er relateret til Symprotect, selv om det ikke kun er Symantecs kunder, der har problemet. For at forhindre at problemet opstår, bør man deaktivere SymProtect, inden man installerer Windows XP SP3-opgraderingen.”

Reese Anschultz giver også instruktioner i at deaktivere SymProtect i forskellige Norton-produkter.

Han fortæller, at Symantec stadig forsøger at fastslå, hvorfor XP SP3-opgraderingen medfører falske entries – i nogle tilfælde flere tusinde – i nogle brugeres Windows registry.

”Vi forsøger stadig at finde ud af, hvorfor opgraderingen tilføjer de her keys”, skriver han i sit indlæg.

Falske keys

Kort tid efter at Microsoft udsendte Windows XP SP3 på sin Windows Update service, begyndte brugerne at melde om problemer, der blandt andet inkluderer tomme Device Managers og afbrudte netværksforbindelser.

Brugerne fandt hurtigt frem til, at årsagen var store mængder falske keys, der alle startede med tegn som $%&, der havde oversvømmet deres registry.

Symantec har gentagne gange benægtet, at selskabet er skyld i problemet, mens Microsoft som sædvanlig har afvist at kommentere det.

Sidste uge gav Symantec en Microsoft-fil ved navn fixccs.exe skylden for at være årsag til de falske registry entries; fixccs.exe er en del af XP SP3-opgraderingspakken.

Her er problemet

Tirsdag udtalte en talskvinde fra Symantec dog, at det var en kombination af fixccs.exe og hendes virksomheds SymProtect, der var skyld i problemet på nogle systemer.

”Fixccs.exe tilføjer registry keys under opdateringsprocessen og forsøger så at slette dem,” skrev Cecilia Daclan i en mail tirsdag morgen.

”Symprotect forhindrer ændringer registry keys, og derfor forhindrer det også sletningen af de keys, fixccs.exe tilføjer.”

Symantec fastholdt dog fortsat, at problemet med den tømte Device Manager ikke havde noget med softwaren at gøre.

”Det er ikke kun Symantecs kunder, der har problemet,” fortalte Cecilia Daclan. ”Vi har fået henvendelser fra flere brugere, der ikke bruger Symantecs produkter.”

I sidste uge meddelte Symantec, at man arbejdede på et selvstændigt værktøj til at slette de fremmede registry entries, og at man håbede at kunne komme med noget snart.

Tirsdag havde Symantec stadig ikke udsendt værktøjet, og fredag meddelte Reese Anschultz, at virksomheden vil bruge sit support-forum til at gøre kunderne opmærksomme på værktøjet, når det er klart.

Oversat af Mille Bindslev

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S