Forsker: Privat forskning i mobilstråling er fejlagtig

Forskning i helbredstrusler fra mobiltelefoni skal ske for offentlige midler. Der er nemlig en tendens til at privatbetalt forskning ikke finder nogen helbredsrisici, mener Det Internationale Miljøagentur.

Artikel top billede

Det er vigtigt at forskning i mulige helbredsmæssige problemer ved mobiltelefoni sker for offentlige midler.

Det fortæller David Gee fra Det europæiske Miljøagentur efter at Det Strategiske Forskningsråd tirsdag fremlagde resultatet af fire års forskningsarbejde om stråling fra mobiltelefoner.

"Vi ved fra historierne om mange andre helbredstrusler som asbest og bly, at den offentligt støttede forskning generelt finder beviser på skadevirkninger," siger Davis Gee.

Samtidig er der ifølge David Gee rigtig mange eksempler på, at de undersøgelser der finansieres af de private økonomiske interesser med noget på spil ikke finder tegn på skadevirkninger.

Private undersøgelser overser problemer

Der er nemlig en generel tendens til, at forskningsarbejde som bliver støttet af det offentlige finder tegn på skadevirkninger, mens privatstøttet forskning, hvor der er interesser på spil, ikke finder problemer.

"Derfor er det utroligt vigtigt, at der er nok offentlig støtte til forskningen for få sandheden frem. Selvfølgelig kan privatfinansieret forskning også finde sandheden, men der er en tendens til at det modsatte er tilfældet," siger David Gee.

Samtidig har offentligheden tilsyneladende mere tillid til forskningsresultater, der er udført for offentlige midler, fortæller David Gee.

"Vi ved fra mange af historierne, at det ofte er offentligt finansierede undersøgelser som først identificerer signifikante problemer, som eksempelvis i sagen om blyholdig benzin," siger David Gee.

Private midler gennem uafhængig organisation

Men det er faktisk muligt at bruge private midler til forskning i helbredsrisici på en måde, så befolkningen føler sig tryg og kan stole på resultaterne.

I England er det eksempelvis sket ved at kanalisere penge fra både regeringen og industrien ind i en uafhængig organisation, så befolkningen følte der var tale om neutrale resultater, forklarer David Gee.

"Og det mener jeg er et godt eksempel at følge" siger David Gee.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job