Artikel top billede

Pengene vælter ud af Telmore - egenkapital er væk

Mobilselskabet Telmore havde som det eneste lyspunkt i et blodrødt regnskab en vækst i omsætningen på ni procent. Salg af mobiltelefoner til underskudspriser får en del af skylden.

På trods af, at egenkapitalen er gået i minus med mere end 30 millioner kroner, og resultatet før skat er faldet fra seks til minus 40 millioner, erklærer mobilselskabet Telmore frejdigt, at regnskabet "afspejler succes."

Succesen går angiveligt på, at det er lykkedes at flytte salget af mobiltelefoner fra den fysiske verden til onlinehandel.

"Langt de fleste telefoner sælger vi til eksisterende kunder, som dermed med fordel bliver hos os. Vi ser 2007 som et gennembrud på onlinehandel med telefoner og har investeret kraftigt i denne vækst," siger Allan Christiansen, administrerende direktør, Telmore, i en pressemeddelelse.

Steg med ni procent

Omsætningen er steget med ni procent til knap 886 millioner kroner og ifølge regnskabsmeddelelsen fortsætter den vækst i 2008.

Samtidig gøres der klart opmærksom på i regnskabet, at årets negative resultat på stort set alle fronter skyldes "øgede tilskud til mobiltelefoner".

"Investeringen i mobiltelefoner har for 2007 resulteret i røde tal på 31,7 millioner kroner i årets netop offentliggjorte regnskab. Vi er alligevel tilfredse med resultatet, da vi har sikre tegn på, at vi henter pengene hjem allerede i 2008," siger Allan Christiansen.

Et samlet billede

Telmore mener, at forbrugerne i stigende grad efterspørger et samlet billede, der omfatter priser, mobiltelefoner og en god kundeoplevelse, når det handler om mobiltelefoni.

Ifølge Allan Christiansen er det præcis det billede, som Telmore har" investeret massivt i at blive kendt for," og han mener, at en fremgang i omsætningen i første kvartal af 2008 på 10 procent sammenlignet med samme periode sidste år er et bevis på, at den strategi er rigtig.

Forventningen til indeværende år er "fremgang i omsætning og resultat i forhold til 2007" dog uden specifikation af, hvornår selskabet venter at nå sorte tal på bundlinjen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere