Martin Thorborg flytter til USA for at blive direktør

Jubii- og Spamfighter-stifteren Martin Thorborg flytter til USA for at blive direktør.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

På onsdag følger 40 af Spamfighters medarbejdere selskabets bestyrelsesformand Martin Thorborg til USA, hvor han skal være direktør for selskabets amerikanske datterselskab.

"Indtil videre har vores amerikanske selskab ikke rigtig givet noget på trods af, at vi netop ansatte en direktør med branchekendskab til at køre Spamfighter US i gang," siger Martin Thorborg til Computerworld.

Udover at være chef i USA bestrider han fortsat posten som bestyrelsesformand i Spamfighter.

Resultaterne udeblev

Selskabet udvikler spamfiltre, der beskytter en virksomheds netværk mod spam og phishing-svindel

Efter et par år, hvor de ventede resultater i USA er udeblevet samtidig med, at medarbejderne har sagt op hurtigt efter ansættelsen, tager den danske ledelse nu affære.

"Jeg skal i første omgang have ansat nogle mennesker og så skal jeg sørge for, at de bliver i virksomheden og ikke bare siger op igen med det samme," siger Martin Thorborg.

Det er både salg og support, der skal styrkes med nogle flere medarbejdere, og Thorborg er optimist efter, at Spamfighter har vundet flere priser i amerikanske test af netop spamfiltre.

"Det er som om, at amerikanerne så småt begynder at se det fornuftige i den europæiske måde at udvikle på, hvor et spamfilter har en brugergrænseflade uden de 700 unødvendige knapper, amerikanske produkter ofte er udstyret med," siger Martin Thorborg.

Ingen revolution

Han forventer ikke, at han som direktør i det amerikanske datterselskab kommer til at lave en revolution.

"Men om et år skal det selvfølgelig se bedre ud, end det gør i dag. Ellers har det jo bare været penge ud af vinduet," lyder det.

Martin Thorborg tager hele familien med til USA, hvor han forventer at blive i mindst tre år. Bilen er solgt, huset skal lejes ud, konen søger job ved det amerikanske politi, og der er fundet en skole til datteren og en børnehave til sønnen.

"Om ikke andet bliver jeg i hvert fald bedre til at tale engelsk, og hele familien får en oplevelse ud over det sædvanlige," siger Thorborg, der fortsætter med at skrive sine klummer og regner med at være i Danmark fire gange om året for at passe sine bestyrelsesposter heriblandt den som formand for Spamfighter ApS.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S