Danskerne overser sundhedstilbud på nettet

Flere sundhedstilbud på nettet er ukendte for danskerne. Sundhed.dk har netop iværksat en annoncekampagne.

Artikel top billede

En lang række offentlige, digitale sundhedstjenester bliver ikke udnyttet af danskerne. Befolkningen er simpelthen ikke klar over, at de eksisterer.

Det viser en undersøgelse, Sundhed.dk har fået foretaget af Rambøll Management.

81 procent af danskerne ved for eksempel ikke, at man på nettet har mulighed for at chatte med andre patienter-grupper med samme sygdom samt professionelt sundheds-personale inden for seks sygdomsgrupper.

Lysten er ellers til stede, for over halvdelen af befolkningen kunne egentlig godt tænke sig at gøre det, viser undersøgelsen.

"De seks pilotprojekter på patientnetværk indgår netop nu i annoncer for Sundhed.dk i aviser og på nettet for at øge det generelle kendskab blandt befolkningen," siger direktør Morten Elbæk Petersen fra Sundhed.dk.

Han understreger, at han mener, at de seks netværk har gjort et godt stykke stykke arbejde for at fortælle om tilbuddet blandt de seks patientgrupper.

Det har ifølge direktøren udmøntet sig i, at der siden januar været over 600.000 sidevisninger fra 60.000 besøgende.

Antallet af besøgende i januar svarer altså nogenlunde til undersøgelsens resultat, der viser, at 0,7 procent af danskerne har besøgt netværkene.

A- og b-hold

Danskerne er heller ikke klar over, at de kan tjekke hvilket sundhedspersonale, der har haft adgang til deres personlige sundhedsoplysninger.

Hele 87 procent svarer, at de ikke vidste den service eksisterer på nettet.

Kendskabet til selve Sundhed.dk er dog mere udbredt, men fortsat kender knap halvdelen af befolkningen slet ikke til hjemmesiden, viser undersøgelsen.

Sundhed.dk blev sat i luften for fem år siden, og er tænkt som 'den samlede indgang til det digitale sundhedsvæsen'. Bag indgangen står de offentlige parter på sundhedsområdet

Direktøren for Sundhed.dk fremhæver, at kendskabet til Sundhed.dk angiveligt voksede sidste år. Han håber, at det også vil vokse i år.

"Vi når nok ikke op på 100 procent kendskab, for hvis man ikke tænker på sundhed, vil man næppe huske os eller vores annoncer for eksempel," siger Morten Elbæk Petersen.

Han understreger, at man vil følge både det generelle kendskab til Sundhed.dk og de enkelte tjenester og muligheder.

Fakta fra undersøgelsen


Vidste du, at man på nettet kan følgende - At patienter inden for seks forskellige sygdomskategorier kan chatte og debattere med hinanden samt med sundhedsfaglige
personer i regi af sundhedsvæsenet?

Nej: 80,9 procent
Ja, har prøvet: 0,7 procent
Ja, kender muligheden: 17,6 procent
Ved ikke: 0,9 procent

Hvis det var relevant for dig, ville du så debattere og chatte på nettet med andre patienter og sundhedsfaglige i et online patientnetværk?

Ja: 53,8 procent
Nej: 38,5 procent
Ved ikke. 7,7 procent

Vidste du, at man på nettet kan følgende - Se, hvilke sundhedsfaglige personer, der har haft adgang til dine personlige helbredsoplysninger?

Nej: 86,9 procent
Ja, har prøvet: 1,9 procent
Ja, kender muligheden: 10,4 procent
Ved ikke: 0,9

Kender du den fælles offentlige sundhedsportal www.sundhed.dk ?

Nej: 49,2 procent nej
Ja, jeg har besøgt den: 30,3 procent
Ja, jeg har ikke besøgt den: 19,9 procent
Ved ikke: 0,6 procent

Kilde: Undersøgelse foretaget af Rambøll Management for Sundhed.dk

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos