FRA: Medarbejder lækkede afslørende dokument

Et afslørende hemmeligstemplet dokument om FRA-overvågning blev lækket af medarbejder, mener den omdiskuterede svenske myndighed.

Artikel top billede

Den omdiskuterede svenske myndighed Forsvarets Radioanstalt mener, at en medarbejder op til Riksdagsbeslutningen om en ny overvågningslov 16. juni udleverede et hemmeligstemplet dokument til svensk tv.

Dokumentet var medvirkende til afsløringen af, at Forsvarets Radioanstalt i op mod 10 år har overvåget svensk kommunikation.

En historie, som svensk tv bragte aftenen før Riksdagens forhandlinger om den nye overvågningslov, der giver Forsvarets Radioanstalt vidtgående beføjelser til at overvåge kommunikation ind og ud af Sverige.

Derfor indleder den svenske rigsadvokat nu en såkaldt forundersøgelse til en sag om overtrædelse af tavshedspligten, skriver Sveriges Television.

Det lækkede dokument dokumenterer en spørgetime hos Forsvarets Radioanstalt i februar 2007. Indholdet gør det klart, at det har været myndighedens hensigt at give indtryk af, at Forsvarets Radioanstalt ikke gemmer større mængder data.

Forsvarets Radioanstalt har siden foråret 2007 på hjemmesiden forklaret offentligheden, hvordan efterretningsarbejdet foregår.

Myndigheden skriver blandt andet, at 'Den tilgængelige information lagres i real-tid, hvilket indebærer at størstedelen af data aldrig gemmes'.

Men en ansat har ifølge det hemmelige dokument under spørgetimen spurgt cheferne, hvorfor man på myndighedens hjemmeside skriver dette, når man jo netop arbejder ved at lagre data.

Ifølge den ansatte lagres der netop "store mængder data, som senere gennemsøges."

I det hemmeligstemplede dokument beskriver en chef, hvad den for nylig vedtagne lov vil komme til at betyde for Forsvarets Radioanstalt.

Her fremgår det, at "den vil tvinge os til at være mere præcise i vores udvælgelse og vores arbejde. Den tid, da vi kunne indhente al tilgængelig trafik om bestemte ting og senere, er af flere grunde forbi."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S