Shg-salg: Så er kontrakten underskrevet

I dag er kontrakten om Proshops overtagelse af webbutik-kollegaen Shg.dk blevet underskrevet. Direktør Poul Thyregod forventer varer på hylderne allerede på onsdag.

Artikel top billede

Mindre end en måned efter, at webbutikken Sgh.dk gik i betalingsstandsning på grund af problemer med likviditeten er der fundet en investor, som underskrev en købsaftale i dag.

"Shg.dk startes op i et nyt aktieselskab, som får samme navn samtidig med, at det gamle Shg.dk går i betalingsstandsning," fortæller Poul Thyregod, administrerende direktør for Proshop, der står bag overtagelsen af Shg.dk.

Samtlige ansatte fortsætter

Samtlige ansatte i Shg.dk fortsætter. Den hidtidige direktør i Shg, Thomas Falborg, bliver regnskabschef i det nye selskab.

"Jeg forhandler i øjeblikket med producenterne om eventuelle garantisager. Shg har trods alt solgt for omkring 500 millioner de sidste 24 måneder, så der dukker nok et par garantisager op. Vi vil gerne hjælpe kunderne, men skal samtidig beskytte det nye selskab, og stritter nogle af producenterne i mod, så skal vi måske se lidt kritisk på, om vi er interesseret i at arbejde med dem fremover," konstaterer Poul Thyregod.

Ud over rene it-produkter får Shg.dk også ret nem aadgang til at sælge såkaldt brunvarer som fladskærme, hi-fi, iPods og højttalere gennem Shg og Proshops moderselskab Elbodan.

Vi giver den gas nu

Nogle kunder vil forsvinde, og Thyregod forventer da også, at omsætningen går tilbage med 10-15 procent, når nogle af kunderne stemmer med fødderne.

"Men nu giver vi den gas, og alle knokler, så vi er oppe i gear, når vi får varer på hylderne på onsdag," siger Poul Thyregod.

Det nye Shg.dk får en egenkapital på tre millioner kroner og bliver aktivt senere i dag, når det gamle Shg.dk skifter navn til Betalingsstandsning af 17. juni 2008.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Gyldendal A/S

CMS-udvikler med lyst til full-stack

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Csis Security Group A/S

Product Marketing Manager

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S