Danmark lyser op i tysk softwarekoncern

PC-Ware Danmark øgede sidste år sin omsætning med godt 55 procent og er dermed en en af de bedste forretninger i de 23 lande, som den tyske softwareforhandler er repræsenteret i.

Artikel top billede

Salg af software er stadig en god forretning, selv om konkurrencen er benhård og marginalerne til at overse. En af de store spillere på europæisk plan er den tyske PC-Ware-koncern, der overtog danske Ravenholm i 2006 og dermed også fik fodfæste i Danmark.

Siden har det danske datterselskab med Leif Carlsen i spidsen udviklet sig til en af de bedste forretninger i de 23 lande, som PC-Ware er repræsenteret i.

"Vi har en meget stærk vækst i Danmark, og den vækst kan også ses på bundlinjen, selvom den ikke vokser helt så hurtigt som omsætningen," siger den danske PC-Ware-direktør Leif Carlsen.

Microsoft og Adobe bag vækst

Omsætningen i det danske selskab voksede med 55,4 procent fra 153 millioner kroner i forrige regnskabsår til 238 millioner kroner i regnskabsåret 2007/2008.

Den udvikling er PC-Wares koncernchef og stifter Knut Löschke også godt tilfreds med:

"PC-Ware Danmark er et vores bedste datterselskaber," konstaterer Löschke, der mener, at mindst halvdelen af den danske succes er en kombination af dygtige og motiverede ansatte og en god ledelse.

Væksten skyldes blandt andet en markant stigning i andelen af Microsoft og Adobe volumenlicensaftaler, der er blevet indgået med offentlige institutioner og større industrikoncerner.

Masser af SAM

Herudover oplevede PC-Ware Danmark vækst i antallet af gennemførte licensstyringsprojekter - også kendt som Software Asset Management projekter eller SAM.

"For et år siden fik vi to SAM-projekter om måneden, i dag får vi mellem fire og seks. Der er meget stor opmærksomhed omkring det at holde styr på sine aktiver, og det gælder i høj grad også softwarelicenserne," siger Leif Carlsen.

Regnskabsåret bød også på den største kontrakt for det danske datterselskabs vedkommende nogen sinde, da PC-Ware vandt Forsvarets Microsoft-aftale på 32.000 licenser. Aftalen er samtidig PC-Wares største under den såkaldte SKI-aftale, der er Staten og Kommunernes fælles indkøbssamarbejde.

Internationalt øgede PC-Ware sin omsætning med godt 12 procent til 5,8 milliarder kroner, mens bruttofortjenesten blev banket vejret med godt 28 procent til 917 millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job