Symbian bejler til konkurrenten Google

Organisationen bag mobilplatformen Symbian er måske på vej til at bejle til Google med forslag om et tæt samarbejde mellem de to rivaler.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et bredere samarbejde med Symbian og Google inden for enten applikationer eller styresystemer er en klar mulighed i fremtiden, fastslår Symbians administrerende direktør, Nigel Clifford.

"Vi har et godt forhold til Google. Faktisk var Symbian en af de første mobile platforme, der tog Google-applikationer som søgefunktioner og kort til sig," siger han.

Google står ellers overfor at kaste sig ud i hovedkulds konkurrence med Symbian på mobiltelefon-markedet, hvor Google har lanceret Android-platformen og Symbian har om-organiseret sig for netop at imødekomme truslen fra Google.

I sidste måned meddelte Nokia - der er hovedaktionær i Symbian - således, at selskabet planlægger at købe samtlige aktier i Symbian og forære hele molevitten til Symbian Foundation. Det kan du læse mere om her.

Det er et nyt konglomerat, der støttes af adskillige selskaber fra mobil-industrien.

Samtidig vil de tre platforme, der i dag bygger på Symbian - nemlig S60, UIQ og MOAP - blive lagt sammen til en enkelt, åben mobil-platform.

"Ved at åbne vores software inviterer vi flere udviklere ind for at lege og lære mere om Symbian-platformen. Alle kan være med, og netop det er den grundlæggende ide bag stiftelsen," siger Nigel Clifford.

Mens forandringen kan blive anskuet som en reaktion på øget pres fra open source-baseret software, påpeger han, at Symbian alene åbner for slik-butikken for at gøre livet nemmere for applikations-udviklere og mobil-producenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS