Chip-kæmpe lukker fabrik efter skuffende Vista-salg

Verdens næststørste DRAM-producent, taiwanske Hynix, må lukke en stor DRAM-fabrik, fordi Microsofts Vista ikke har solgt så godt som forventet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et presset marked for DRAM-chip for den store taiwanske producent Hynix Semiconductor til at lukke produktionen ned på sin store amerikanske chip-fabrik i den amerikanske delstat Oregon.

Fabrikken vil lukke allerede med udgangen af september.

Hynix meddeler, at selskabet stadig arbejder med forskellige muligheder for fabrikken, når produktionen er stoppet. De inkluderer overvejelser om at begynde at producere andre typer chip en DRAM, sælge fabrikken eller sælge produktions-udstyret og dernæst bygningerne.

De store DRAM-producenter er generelt under pres for tiden og kæmper indædt for at finde udveje. DRAM-priserne har stået stille eller er faldet siden slutningen af sidste år.

Problemerne begyndte, fordi DRAM-producenterne har bygget for mange nye fabrikker i forventningen om, at Microsofts Vista ville få forbrugere og virksomheder til at stor-investere i nye pc'er.

Vista har ganske vist haft en effekt på pc-markedet, der aftaler to tredjedele af alle DRAM-chip, men har ikke nær haft den effekt på markedet, som DRAM-producenterne havde forventet.

Hynix er verdens næststørste DRAM-producent, hvilket er en markant fremgang i forhold til 2003, hvor selskabet var verdens fjerde-største. Selskabets aktiekurs er steget med næsten 500 procent siden 2001.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S