Forbrugerrådet: Kabel-klipning er ikke rimeligt

Efter videnskabsminister Helge Sander har valgt at lade være med at tage stilling til, om internetforbindelser skal klippes, protesterer Forbrugerrådet og en af de store netudbydere imod forslaget.

Artikel top billede

Tag stilling.

Sådan lyder opfordringen fra Forbrugerrådet til videnskabsminister Helge Sander (V), efter ministeren i et svar til Folketinget ikke ville forholde sig til, om han vil arbejde imod, at internetforbindelser skal lukkes, hvis en bruger har hentet piratkopieret materiale over den.

Afdelingschef i Forbrugerrådets politiske kontor Mette Boye mener, at ministeren må melde ud.

"Vi arbejder intensivt på at gøre de danske politikere opmærksomme på den her problemstilling. Vi synes det er en rigtig dårlig ide at straffe en hel husstand for noget en enkelt person har gjort. Og endda uden en domstolsprøvelse," siger Mette Boye og henviser til, at der kan bo mange i en husstand.

Forbrugerrådet mener også, at det vil have alt for store konsekvenser, hvis en husstand afskæres fra internettet. Derfor opfordrer rådet politikerne til at diskutere og tage stilling til, om forslaget er rimeligt.

"Vi vil gerne diskutere, om det er rimeligt ud fra et borgersynspunkt, at vi skal kunne afskæres fra det, man efterhånden kan kalde en nødvendighedstjeneste på linje med telefon, energi og vand," siger Mette Boye, der mener, at Helge Sander rammer ved siden af, når han henviser til det arbejde, som foregår under kulturministeriet.

For arbejdsgruppen under kulturministeriet ser på tekniske muligheder for at bekæmpe piratkopiering. Den skal ikke tage stilling til, om internetforbindelser skal lukkes eller til, hvem der skal gøre det.

"Vi synes, de store principielle spørgsmål mangler i denne debat. Og de mangler også i det udvalg, som Helge Sander henviser til," siger Mette Boye, der opfordrer Helge Sander til at tage politisk stilling til, om han mener, at netforbindelser skal kunne lukkes.

"Helge Sander burde højt og tydeligt mane det i jorden," siger Mette Boye.

Hård modstand

Forbrugerrådet har i de senere år opprioriteret sin indsats på internet-rettighedsområdet. Blandt andet fordi forbrugerne i mange tilfælde står over for svært forståelige og uigennemskuelige oplysninger, når det drejer sig om rettigheder på nettet.

"Vi har fundet ud af, at forbrugerne er under et stort pres på digitale forbrugerrettigheder," siger Mette Boye.

Og mens Forbrugerrådet på mange områder har vundet hævd på at blive involveret som repræsentant for forbrugerne, så skal rådet kæmpe for at få indflydelse på de digitale forbrugerrettigheder.

"Vi er oppe mod nogle virkelig store spillere, der er mange penge involveret, og det er et område, hvor det har været svært for os at få genlyd for vores argumenter," siger Mette Boye.

Forbrugerrådet forsøger gennem sin europæiske samarbejdspartner BEUC også at få indflydelse på en handelsaftale, ACTA, som vil ændre markant på forbrugernes rettigheder, hvis rettighedshaverne får opfyldt deres ønsker.

Fælles front

I forbindelse med spørgsmålet om nedlukning af internetforbindelser har Forbrugerrådet fået en allieret i internetudbyderne.

Og trods uenighed på andre områder er argumenterne fra Forbrugerrådet og juridisk direktør i Telia Danmark, Jens Ottosen-Støtt, nærmest ens.

"Virkeligheden er, at min forbindelse bruges af mig, min søn og min datter. Og i Telia forstår vi ikke, hvorfor man skal ramme hele familien. Vi fatter ikke, hvorfor det er så vigtigt, når vi snakker musik, mens det ikke er sådan med andre varer," siger Jens Ottosen Støtt og henviser til, at man ikke straffer hele familien med udelukkelse fra hovedgaden, hvis et af børnene har stjålet en slikkepind.

Jens Ottosen-Støtt er desuden utilfreds med, at politikerne tilsyneladende vil lægge opgaven med at kontrollere indhold og lukke forbindelser på private virksomheder.

"Er vi i den situation, hvor private virksomheder skal overvåge danskernes internetforbrug," lyder spørgsmålet fra Jens Ottosen-Støtt.

Han fortæller, at de foreløbige undersøgelser har vist, at det ikke kan lade sig gøre teknisk at sortere trafik i lovlig og ulovlig trafik uden at overskride grænsen for aflytning.

Jens Ottosen-Støtt sidder med i den arbejdsgruppen under kulturministeriet, som undersøger de tekniske muligheder, og han vurderer, at arbejdet er i en meget indledende fase.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S