Hjælp os med at skrive om IT, verden og alting

Klumme: Man kan skrive sit hede ønske på en gul selvklæber og smække den på køleskabet. Så sker det i løbet af et antal måneder. Man kan også være med til at skrive IT-Årbogen...

Artikel top billede

Mogens Nørgaard - klar med nye initiativer efter ferien. Foto: Torben Klint

Haft en god ferie? Jeg selv? Husbåd i Bork Havn, besøg på BRIO i Sverige, en spadseretur i Holland og et bryllup i Colorado (ikke mit eget for en gangs skyld). Videre.

Mange individer uden baggrund tjener penge i charlatan-branchen i disse år. De siger coaching, life-style, team-building, story-telling, BS & Bubber, HR og 'vær smukkere næste år', men de mener 'charlatan'.

De bedste lærer deres (betalende) publikum, at hvis man tror på noget, så sker det.

Man kan skrive sit hede ønske på en gul selvklæber og smække den på køleskabet. Så sker det i løbet af et antal måneder.

Man skal dog passe på. Ham, der ønskede sig en penis, der kunne nå jorden, endte med jordens korteste ben.
Men altså: Disse reli­gionsinspirerede charlataner fortæller folk, at de bare skal ønske sig noget højt nok - så sker det.

Hvis man så studerer dem selv, har de åbenbart været meget beskedne i deres egne ønsker til livet. Det gør dem totalt troværdige i mine øjne.

Jeg selv er faldet for en tidligere gartner, der nu har kastet sig over rådgivning af erhvervslivet.

Hans navn er egentlig Henrik, men folk hernede kalder ham Zangenberg.

Han hjælper mig (mod et honorar, der sjældent overstiger min årsløn før skat) med at blive alt, hvad jeg kan blive.
Det hjælper. Jeg passerede 100 kg. allerede efter to samtaler. Jeg er vild med det, han gør ved mig. Vi vokser sammen.

Hjælp os med at skrive en bog

I denne og næste uges klumme lancerer vi [Nørgaard og Zangenberg, red.) otte emner, som I - læserne - skal skrive om. Det bliver til IT-Årbogen 2008, som udgives i PDF (gratis) og på tryk (kostpris) med jeres navne fremhævet overalt.

Som sports-coach og fødevare-guru Mr. Z siger:

"Fra tid til anden er det vigtigt at stoppe op og få gjort status. Hvor står vi? Hvad har vi lært af rejsen hertil? Hvor skal vi hen, du? Hvordan kommer vi derhen? Hvem skal med, og hvor meget skal de betale?"

"Derfor lancerer vi i dag årtiets mest ambitiøse bogprojekt. 100 personer skal skrive bogen om it (med stort, red.) nu og i fremtiden. Titlen er "IT, verden og alting". Du skal skrive et indlæg på højst 500 ord, der passer ind under bogens otte hovedafsnit."

De første fire emner er:

1. Innovation: Findes det overhovedet, eller er det luft? Er det nødvendigt for Dannevang? Kan vi? Har vi altid kunnet det? Er de andre bedre?

2. Kravspecifikation: Er tiden løbet fra det, efterhånden som vild .Net og Java møder dataloger, der ikke lærer noget? Er agile metoder og SCRUMpende ideer ikke bare en fin måde at sige: Vi gider ikke bruge CASE-værktøjer mere - vi skal fan'me kode!?

3. Design: Design er noget, vi laver, når kodningen er overstået. Den der idé om, at alle problemer og alle Gode Ting starter i design-fasen er totalt morfar. Databaserne er datadumps. Al kode skal op i skyen, så den er mere fleksibel.

4. Infrastruktur: Ordet fandtes ikke for et par år siden. Nu er det alt. Det henviser muligvis til computere, kabler og Windowsinstallations-cd'er, men jeg er ikke sikker.

I må hjælpe.

Vi elsker: Skarpe analyser, beskrivelser af trends, personlige oplevelser, brugbare nøgletal, opbyggelige historier fra den virkelige verden, nyttige handlingsanvisninger, tegninger og billeder.

Vi hader: Læserbreve og rene holdnings-tilkendegivelser eller reklame - skjult eller direkte.

Send dit bidrag til mig. Go!

Mogens Nørgaard er direktør i Miracle.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect