Artikel top billede

Skal den næste it-revolution findes i skyerne?

Tiden er inde for cloud computing og software as a service ifølge analytikere. Computerworld stiller på de næste sider skarpt på udbydernes og kundernes erfaringer.

Virksomheder vil i løbet af de næste to til fem år tage cloud computing til sig i stor stil.

Det spår analysevirksomheden Gartner i den nyligt udkomne "Hype Cycle for Emerging Technologies, 2008".

Det er værd at bemærke, at cloud computing er tæt på toppen af, hvad Gartner kalder "toppunktet for opppustede forventninger". Derefter vil cloud computing ifølge Gartners model ryge gennem "truget for desillusion", for på et tidspunkt at ende som en produktiv teknologi.

Gartners forudsigelse om en stor udbredelse i erhvervslivet bakkes op af en undersøgelse fra McKinsey.

Konsulentvirksomheden har i sin "Enterprise software Customer Survey 2008" spurgt 857 virksomheder, hvad de bruger deres softwarebudget på. 19 procent af virksomhedernes softwarebudgetter går til abonnement/on demand, som er cloud computing og SaaS-leverandørers måde at afregne for forbrug.

Det tal forventes at vokse til minimum 21 procent næste år. Der findes da også en del brugere og udbydere af cloud computing. Computerworld har talt med nogle af dem i dette tema for at høre om deres erfaringer og forventninger til området.

Et kig på nogle af udbyderne:

AppNexus

Amazon Web Services

GoGrid

Googles App Engine

Tilbage til hovedartiklen SaaS er blevet hverdag




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere