Content management-marked i stærk fremgang

ifølge en undersøgelse fra IDC, kan content management-software markedet i Asien og Stillehavsområdet nå en værdi på 1,9 milliarder kroner i 2012.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Analysehuset IDC vurderer, at content management-markedet alene i Asien og Stillehavsområdet vil vokse fra 930 millioner kroner i 2007 til 1,9 milliarder kroner i 2012.

Sådan lyder det i en ny IDC-rapport med titlen "Asia/Pacific (Excluding Japan) Content Management Software Market, 2008-2012 Forecast and 2007 Market Sizing."

Her vuderer IDC, at markedet vil have en femårig sammensat årlig vækstrate(CAGR) på 14,8 procent.

Denne vækst vil primært blive drevet af 'workflow-enabled content-management', og automatisering af papirbaserede og dokument-baserede forretningsprocesser vil få langt større fokus i organisationer, der forsøger at forbedre driftseffektiviteten.

Australien og Korea ville forblive de største bidragydere til markedets vækst med henholdsvis 32,2 procent og 23,1 procent.

De to lande forventes at bevare deres positioner i hele prognoseperioden. Der forventes også stærk vækst fra Indien og Kina med henholdsvis 22,9 procent og 18,0 pct. CAGR.

"De forskellige økonomiske faktorer, lovgivningsmæssige rammer og it-udviklingen i hvert enkelt land har bidraget til forskellige niveauer for accept og viden omkring content management-software i hele regionen," forklarer Ridhi Sawhney, Markedsanalytiker hos IDC.

Optimering af papirbaserede processer

En IDC undersøgelse fra 2008, gennemført i Australien, Indien, Korea og Kina, indikerer, at flere selskaber i både Indien og Kina har planer om at investere i content management software i løbet af 2008.

I de mere modne lande som for eksempel Australien og Korea er content management-løsninger allerede blevet hverdag.

De indiske og kinesiske virksomheder er ivrige efter at investere i content management-løsninger med henblik på at optimere og automatisere papir-baserede forretningsprocesser.

Ridhi påpeger, at mange regeringer i regionen prioriterer diverse elektroniske regerings-initiativer og sætter højere standarder og krav til opbevaring af filer og dokumenter.

Dette vil i sidste ende også påvirke markedets vækst i en positiv retning.

Flere industrier ser potientalet

Undersøgelsen indikerer, at content management-markedet udvikler sig til at blive et mere integreret end-to-end-marked, både igennem virksomhedsopkøb og interne produkt-udviklinger og forbedringer.

Strategiske relationer imellem partnere og salgskanaler har hjulpet de nuværende virksomheder til at øge deres tilstedeværelse i hele regionen.

Selvom den finansielle servicesektor og den offentlige sektor stadigvæk er de største kunder på markedet, begynder industrier som for eksempel olie & gas, fremstillingsvirksomheder, byggeindustrien og infrastruktur-tjenester at acceptere 'content management'.

Som et ekstra skub har IDC observeret at softwareleverandører er med til at øge markedets bevidsthed om content management gennem både 'road-shows' og partner/kunde konferencer.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S