Se brevet fra IBM til Københavns Kommune

Tilbage til artiklen: IBM løfter omsider sløret for dansk gigant-nedbrud.

Via aktindsigt har Computerworld fået adgang til brev, som IBM sendte til Københavns Kommune som forklaring på nedbrud 9. april.

Her hedder det blandt andet:

Nedbruddet var forårsaget af et loop af data udvekslet i infrastrukturen som gav anledning til 100 procents CPU-udnyttelse på nogle af de større netværksenheder (Core Routers) i infrastrukturen. På grund af den høje belastning var disse netværksenheder ikke i stand til at videresende kundetrafik.

Den kritiske situation opstod efter en kundekonfiguration af en 2nd RSPAN session (Remote SPAN) på tværs af switche for at tillade sporing af nogle data for kunden. Dette forårsagede en uventet reaktion fra switchen.

Ændringen i konfigurationen var en rutinehåndtering og en "Business as usual" operation og er ikke i strid med vores procedurer for ændringshåndtering. Ingen kunne have forudset at konfigurationsændringen kunne forårsage et intensivt loop af data, som udløste det kritiske nedbrud.

Skift til backup router løste ikke problemet, idet forudsætningerne for fejltriggeren - konfigurationsændringen - også gjaldt denne router.

I løbet af eftermiddagen blev den switch som genererede 'datastøjen' isoleret fra netværket, hvilket løste problemet for de fleste kunder. Da vi efterfølgende fik elimineret den definition, som reelt udløste problemet i den isolerede switch, blev driften helt normaliseret for de resterende kunder.

En række "her og nu" ændringer af vores procedurer for ændringshåndtering, incidenthåndtering og softwareopgraderingersamt tekniske anbefalinger er blevet gennemført for at sikre et endnu mere robust miljø og forhindre disse problemer i at opstå igen."

Tilbage til artiklen: IBM løfter omsider sløret for dansk gigant-nedbrud.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS